Partner serwisu
18 marca 2021

Firmy montujące fotowoltaikę - jakie uprawnienia muszą mieć?

Kategoria: Aktualności

Jak wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, fotowoltaika to najszybciej rosnący sektor OZE w Polsce. Obecnie, skumulowana moc instalacji PV wynosi około 4 GW, co oznacza wzrost o blisko 260% w stosunku do roku ubiegłego. Na sukcesie sektora, napędzanym m.in. rządowymi dofinansowaniami, sporo zyskują firmy montujące fotowoltaikę, których ogólną liczbę szacuje się na ponad 18 tysięcy. Niestety, część z nich to wykonawcy z przypadku, bez niezbędnych kompetencji i doświadczenia. Korzystanie z ich usług to dla inwestora niemałe ryzyko. Jak zatem wybrać wykonawcę, który zapewni nam fachowy montaż? Jakie umiejętności i certyfikaty powinny posiadać firmy instalujące fotowoltaikę?

Firmy montujące fotowoltaikę - jakie uprawnienia muszą mieć?

Firmy montujące fotowoltaikę i ich grzechy

Według szacunków Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, w perspektywie 10 lat, wartość rynku fotowoltaicznego może sięgnąć około 80 mld złotych. To spora suma, o którą zażartą walkę już dzisiaj toczą polskie firmy fotowoltaiczne. Niestety, jak wynika z doniesień niezadowolonych klientów, nie wszystkie zasługują na to miano.

- Od naszych Czytelników otrzymujemy sygnały, że ich instalacje nie zostały wykonane, tak jakby sobie tego życzyli. Zarzuty są różne, np. zła konfiguracja instalacji, która nie produkuje tyle energii, ile powinna; krzywo zamontowane stelaże; pominięcie instalacji odgromowej czy chodzenie po panelach to tylko niektóre z nich. - mówi nam ekspertka ds. fotowoltaiki z serwisu enerad.pl, Emila Biernaciak.

Jak dodaje ekspertka, to tylko czubek góry lodowej. Wielu krytycznych błędów i niedoróbek, takich jak np. pętle indukcyjne czy źle dobrane złączki MC4, inwestorzy nie są w stanie zauważyć. A te wiążą się z ryzykiem.

- Jeśli instalator ma małą wiedzę i źle obliczy moc instalacji, np. dla domu, to najgorsze co się z tym wiąże, to dłuższy czas zwrotu z inwestycji. Jednak, jeśli popełni błędy montażowe, to to już stanowi realne niebezpieczeństwo dla inwestora i jego majątku. Przykładowo, może pojawić się łuk elektryczny, który z kolei stwarza ryzyko porażenia lub pożaru. - dodaje ekspertka z enerad.pl

Źródłem problemu, w takich sytuacjach, zwykle są nieprzeszkoleni i niedoświadczeni monterzy.

- Choć nie jest to nagminna praktyka, zdarza się, że z racji braków kadrowych na rynku, niektóre firmy instalacyjne zamiast specjalisty zatrudniają osoby, które o zagadnieniach fotowoltaicznych mają mgliste lub żadne pojęcie, bo pracowały np. jako dekarz czy robotnik budowlany. Trudno zakładać, że osoby o takim doświadczeniu, będą w stanie właściwie przeprowadzić prace. - mówi Biernaciak.

By uniknąć nieprzyjemnych czy nawet niebezpiecznych konsekwencji, najlepiej jest szukać takich firm instalujących fotowoltaikę, które posiadają wykwalifikowany zespół. Kompetencje wykonawców powinny być potwierdzone przez oficjalne uprawnienia. Jakie?

Kto może instalować fotowoltaikę? Uprawnienia i certyfikaty

- Instalatorzy zestawów fotowoltaicznych powinni przede wszystkim posiadać tzw. uprawnienia SEP typu D i E (dozór i eksploatacja). Aby je otrzymać, należy zdać państwowy egzamin. Alternatywą jest Certyfikat Instalatora OZE w zakresie systemów PV, wystawiany przez Urząd Dozoru Technicznego. Przy czym również i w tym przypadku, konieczne jest przejście egzaminu. Do tego wskazane byłoby również posiadanie uprawnień do prac na wysokościach. Ostatecznie, większość instalacji w Polsce powstaje na dachach. Dla zachowania wymogów BHP monterzy powinni więc móc i umieć pracować w takich warunkach. - wyjaśnia specjalistka z enerad.pl

W teorii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalację fotowoltaiczną na własnej posesji zamontować samodzielnie - o ile jesteśmy gotowi na wzięcie na siebie związanej z tym odpowiedzialności. Zdrowy rozsądek nakazuje jednak pozostawić to osobom, które się na tym znają. Dlaczego posiadanie tych uprawnień jest ważne?

Po pierwsze, ze względu na wspomniane już wcześniej bezpieczeństwo. Po drugie, dlatego, że instalacja zaprojektowana i wykonana przez osobę nieuprawnioną do tego, może nie przejść odbioru przeprowadzonego przez zakład energetyczny.

Uprawnienia to nie wszystko, czyli jak wybrać instalatora?

Wbrew pozorom, certyfikaty, to nie wszystko, czym powinny charakteryzować się godne zaufania firmy montujące fotowoltaikę.

- Ukończenie kursu to jedno, ale bardzo ważna jest też praktyka - doświadczenie zdobyte podczas wykonywania prac w terenie. Przy czym pod pojęciem doświadczenia kryje się wiedza nie tylko związana z fotowoltaiką, ale też ogólna, z zakresu instalacji elektrycznych czy konstrukcji i poszyć dachowych. Po co? Żeby na przykład nie montować ciężkiej instalacji na dachu, bez uwzględnienia jego nośności. - podkreśla Emila Biernaciak.

Co jeszcze ma znaczenie? Dla przykładu, dobrze jeśli firma wykonawcza posiada polisę OC na swoje prace. Pomyłki mogą się bowiem zdarzyć każdemu. Dzięki ubezpieczeniu, to nie inwestor będzie musiał się nimi martwić. Oprócz tego, uwagę warto zwrócić też na wiele innych kwestii - na wykorzystywane podzespoły, zakres oferowanych usług czy gwarancje. Absolutną podstawą jest zaś sprawdzenie, czy aby na pewno mamy do czynienia z prawdziwą firmą wykonawczą, a nie oszustem - np. za pomocą rejestru KRS.

Wybór właściwej firmy instalującej fotowoltaikę nie jest prostym zadaniem. Niestety sprawdzenie opinii w internecie dziś już nie wystarczy. Nie każdy natomiast ma czas na samodzielne weryfikowanie rzetelności wykonawców. Dlatego też warto posiłkować się rozwiązaniami opracowanymi przez specjalistów. Przykładem może tu być dostępny na enerad.pl ranking firm fotowoltaicznych https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/ranking-firm-fotowoltaicznych/.

- Opracowane przez nas zestawienie to pierwszy tego typu ranking w Polsce. Zawiera tylko te firmy montujące fotowoltaikę, które sprawdziliśmy pod względem jakości i rzetelności. Do ustalenia ich pozycji w rankingu służą nam m.in. przygotowywane przez nas recenzje, ale też opinie naszych Czytelników.  - podkreśla Emila Biernaciak.

Enerad.pl to niezależny serwis zajmujący się szeroko pojętą branżą fotowoltaiczną. Jego specjaliści regularnie badają rynek, przyglądając się działającym na nim wykonawcom. Do tej pory przeanalizowali już kilkadziesiąt ofert firm fotowoltaicznych.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ