Partner serwisu
11 kwietnia 2014

W poszukiwaniu nowych złóż i metod przetwarzania…

Kategoria: Aktualności

Przetwarzać efektywniej

– Węgiel brunatny stanowi filar bezpieczeństwa energetycznego. W przypadku grupy PGE S.A. jest blisko10 tys. MW mocy zainstalowanych na węglu brunatnym. Możemy i chcemy sprzedawać bezpieczeństwo energetyczne – mówił Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE S.A.. – Węgiel i energetyka oparta na węglu mają dwie cechy, które przemawiają za nimi. Po pierwsze jest to energia pewna, mamy ją na miejscu, możemy kontrolować jej koszty. Po drugie jest to w Polsce, a także w większości krajów europejskich relatywnie najtańsze źródło pozyskania energii elektrycznej – kontynuował i zwrócił uwagę, że obecnie jest czas na poprawę przeróbki węgla w produkt finalny, jakim jest energia. – Myślę, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, jeżeli chodzi o możliwości techniczne, technologiczne przetwarzania energii pierwotnej w finalną. Najbliższy czas to będzie okres intensywnej współpracy przemysłu z nauką, a także lokowania środków w badania i rozwój, tak aby innowacyjność, poprawa procesu przetwarzania energii pierwotnej w finalną następowała, bo oszczędności w tym obszarze odkładają się po stronie wyników finansowych, a dzięki nim z kolei jesteśmy w stanie inwestować – zakończył.

Dekarbonizacja w polskim wykonaniu

– Węgiel dał się zepchnąć do defensywy, zupełnie niepotrzebnie. Tkwimy w graniu ofiary. Jako stowarzyszenie chcemy pokazać, że węgiel ma pozytywne scenariusze. W tej chwili w Europie są trzy nurty tej dyskusji, w każdym z nich węgiel, a w szczególności węgiel brunatny, ma swoją pozytywną ofertę: jest tani, bezpieczny i niezbędny – rozpoczął Paweł Smoleń, szef EURACOAL, Stowarzyszenia Producentów i Importerów Węgla Kamiennego i Brunatnego w Europie. – Pierwsza z dyskusji dotyczy OZE – rewolucja energetyczna niemiecka nie byłaby możliwa bez wsparcia węgla brunatnego – bez niego cały system energetyczny nie działa. Oznacza to, że węgiel wspiera rozwój zielonej energetyki. Drugi obszar dyskusyjny to reindustrializacja Europy. Europa patrzy na Amerykanów, którzy pokazali, że ceny energii oznaczają rozwój; są tak samo istotne jak stopy procentowe, a nawet ważniejsze. Węgiel brunatny oferuje najtańszą energię osiągalną w Europie. I wreszcie aspekt bezpieczeństwa – Europa obudziła się – wracamy na ziemię i prawdopodobnie jeszcze nigdy w historii ludzkości słowo pokój nie występowało tak blisko słowa energia. Węgiel brunatny daje nam bezpieczeństwo, bo mamy go na miejscu – kontynuował.

– Za mało podkreślamy, że dekarbonizacja w polskim wykonaniu to inwestowanie w nowe, sprawniejsze bloki – zakończył Paweł Smoleń.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ