Partner serwisu
24 maja 2021

Enefit Green w kwietniu wyprodukował 112 GWh energii elektrycznej

Kategoria: Z życia branży

Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię z OZE, wyprodukował w kwietniu 112 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na wolumen produkcji wpłynęły korzystniejsze niż zazwyczaj o tej porze roku warunki wiatrowe. Większość produkcji pochodziła z 20 farm wiatrowych spółki w Estonii i na Litwie.

Enefit Green w kwietniu wyprodukował 112 GWh energii elektrycznej

Taka ilość produkcji wystarczyłaby na pokrycie średniego rocznego zapotrzebowania prawie 37 000 gospodarstw domowych.

Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, ocenił kwietniową produkcję energii elektrycznej jako bardzo dobrą. – Nie możemy kontrolować warunków wiatrowych, ale możemy zwiększyć niezawodność turbin i dążymy do tego każdego dnia. Do wzrostu efektywności przyczyniło się przede wszystkim cyfrowe rejestrowanie i przetwarzanie danych produkcyjnych – skomentował Kärmas.

Za szczególnie korzystne czynniki Kärmas uznał trend rynkowy, który wspiera dalszy rozwój energetyki wiatrowej, zawarte długoterminowe umowy na zakup energii odnawialnej z firmami we wszystkich krajach bałtyckich.

– Kontrakty sprzedaży z przedpłatą przyspieszają plany rozwoju Enefit Green. Miło jest widzieć, że ponad sto firm zrobiło krok w kierunku czystszej przyszłości – powiedział Kärmas.

Wydajność 112 GWh w kwietniu obejmuje nie tylko estońskie i litewskie farmy wiatrowe, ale również wolumeny produkcji parków słonecznych w Estonii i Polsce, elektrociepłowni Iru, Paide, Valka i Broceni, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz rozwiązania w zakresie energii odnawialnej na wyspie Ruhnu.

Produkcja energii cieplnej przez Enefit Green w elektrociepłowniach Iru i Paide w Estonii i na Łotwie wyniosła 48 GWh.

W sumie w pierwszych czterech miesiącach tego roku Enefit Green wyprodukował 413 GWh energii elektrycznej i 224 GWh energii cieplnej.

Enefit Green posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz instalację OZE na wyspie Ruhnu.

Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Grupa Eesti Energia ma ambicje zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce i planuje kolejne inwestycje w tym obszarze, głównie w zakresie energii słonecznej.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ