Partner serwisu
01 czerwca 2021

EDPR wkracza do Chile z portfelem elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 628 MW

Kategoria: Z życia branży

EDP Renewables, podmiot należący do grupy EDP, wchodzi na szesnasty rynek i zwiększa swój globalny zasięg. Dzięki tej ekspansji EDPR umacnia strategiczną obecność w Ameryce Łacińskiej, gdzie obecnie posiada portfel operujących aktywów o mocy 0,4 GW w Brazylii, a planach ma kolejne o łącznej mocy 1,6 GW w Brazylii i w Kolumbii.

EDPR wkracza do Chile z portfelem elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 628 MW

EDP Renewables („EDPR”), globalny lider w sektorze energetyki odnawialnej i czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, zawarł umowy na zakup portfela elektrowni wiatrowych i słonecznych o mocy 628 MW w Chile. Obiekty te mają zostać oddane do eksploatacji w latach 2023-2025. Dzięki tym inwestycjom EDPR zwiększyło swój globalny zasięg i ma silną pozycję już na 16 rynkach międzynarodowych. Z kolei grupa EDP stała się za sprawą tych projektów obecna w 21 państwach. Transakcję przeprowadzono na podstawie dwóch osobnych umów zawartych z Atacama Energy i z Lader Energy na łączną kwotę 38 milionów USD, pod warunkiem zakończenia z powodzeniem wcześniej uzgodnionych etapów realizacji każdej z inwestycji.

Miguel Stilwell de Andrade, CEO EDPR i Grupy EDP, komentuje: – Chcemy odgrywać aktywną rolę w transformacji energetycznej i budować silną obecność na rynkach Ameryki Łacińskiej, gdzie Chile zapewnia światowej klasy potencjał do wytwarzania energii odnawialnej. Wejście na rynek chilijski potwierdza znaczenie tego regionu w ambitnej strategii rozwoju międzynarodowego EDPR. Dzięki temu posunięciu wzmacniamy naszą pozycję globalnego lidera i jesteśmy przekonani, że Chile oferuje ogromny potencjał rozwoju sektora energetyki odnawialnej.

Zakupiony portfel aktywów obejmuje farmę wiatrową o mocy 77 MW (która ma zostać oddana do użytku w 2023 r.) wraz z dwudziestoletnią umową typu PPA, a także inwestycje w fazie realizacji o łącznej mocy 551 MW: dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 297 MW i jedną farmę słoneczną o mocy 254 MWac. Każda z tych elektrowni będzie składać oferty w nadchodzących przetargach publicznych oraz na prywatnym rynku umów typu PPA w Chile; zgodnie z planem obiekty mają wejść w fazę operacyjną do 2025 r.

Zamknięcie transakcji dotyczącej farmy wiatrowej o mocy 77 MW wymaga zatwierdzenia przez organy regulacyjne oraz podlega zwyczajowym warunkom zawieszającym dla tego typu kontraktów. Transakcje dotyczące inwestycji o mocy 551 MW zostały sfinalizowane w momencie podpisania umów.

Wzmocnienie pozycji w Ameryce Łacińskiej i wejście na rynek strategiczny

Dzięki zakupowi tego portfela grupa EDP wkroczyła do Chile z pokaźnym i zróżnicowanym technologicznie zasobem aktywów na różnych etapach realizacji. EDPR planuje realizację kolejnych inwestycji w elektrownie wiatrowe i słoneczne, a także wykorzystanie możliwości rozwoju krajowej branży ekologicznego wodoru oraz odegranie istotnej roli w transformacji w kierunku zielonej energii w Chile.

Ponadto wejście na rynek chilijski wzmacnia obecność EDPR w Ameryce Łacińskiej, gdzie spółka posiada obecnie portfel operujących aktywów o mocy 0,4 GW, a także inwestycje o łącznej mocy 1,1 GW na etapie realizacji w Brazylii i inwestycje o łącznej mocy 0,5 GW na etapie realizacji w Kolumbii.

Chile ma duży rynek energii i nadal jest w znacznym stopniu uzależnione od wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach cieplnych, które stanowią blisko połowę miksu energetycznego. Jednocześnie Chile zapewnia dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej oraz stabilne ramy prawne, które umożliwiają zawieranie długoterminowych umów typu PPA — zarówno w drodze przetargów, jak i na stale rozwijającym się prywatnym rynku umów PPA.

Chile przyjęło ambitną mapę drogową, która zakłada wytwarzanie 20% energii z innych źródeł niż elektrownie wodne do 2025 r. (wskaźnik ten ma wzrosnąć do 70% do 2050 r.). Wspomniana mapa drogowa wskazuje również na istotny potencjał rozwoju na szeroką skalę inwestycji w zielony wodór, co stanowi dobrą perspektywę długoterminowego rozwoju OZE w tym kraju.

Wejście EDP na rynek chilijski wpisuje się w realizację biznesplanu EDPR na lata 2021-2025, zapewniając dywersyfikację i perspektywy rozwoju na rynku o dużym potencjale dla energetyki odnawialnej z silną perspektywą wzrostu, co dodatkowo wzmacnia pozycję EDPR jako światowego lidera w sektorze OZE.

źródło: informacja prasowa
Tagi: OZE, EDPR, EDP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ