Partner serwisu
30 maja 2014

Racibórz zaprasza na Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej

Kategoria: Aktualności

Kiedy i komu opłacają się odnawialne źródła energii, jakie są możliwości  wykorzystania OZE w prowadzeniu gospodarstwa domowego i skąd pozyskać dofinansowanie na ich zakup – m.in. tego będzie można dowiedzieć się już wkrótce, podczas organizowanych w Raciborzu Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej. 

Racibórz zaprasza na Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej

W dniach 12-14 czerwca Racibórz będzie jednym z najważniejszych punktów na polskiej mapie odnawialnych źródeł energii. To śląskie miasto, wyróżniające się szeregiem ekologicznych inwestycji i rozwiązań dedykowanych mieszkańcom, będzie gospodarzem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej. Przedsięwzięcie będzie towarzyszyć VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, podczas którego wyróżniającym się lokalnym przedsiębiorstwom wręczone zostaną nagrody „Filar Ziemi Raciborskiej”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 

Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej

MTEO odbędą się na terenie Areny RAFAKO, przy ul. Łąkowej 31. Ich organizatorem jest Miasto Racibórz we współpracy z czeską Opavą. To inicjatywa adresowana przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, którzy w jednym miejscu będą mogli uzyskać wiele przydatnych informacji, poznać zasady działania OZE, zarówno w teorii, jak i w praktyce.
W targach będzie bowiem uczestniczyć ponad 50 firm i instytucji branżowych z Polski i Czech, które w swej ofercie mają produkty i usługi z zakresu m.in. techniki solarnej i fotowoltaicznej, kolektorów grzewczych, pomp ciepła, przetwórstwa biomasy, automatyki przemysłowej, budownictwa energooszczędnego i wielu innych.

Organizatorzy targów zaplanowali szereg paneli tematycznych, podczas których eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące opłacalności stosowania „zielonej energii” oraz paneli szkoleniowych dla instalatorów i firm branżowych. Co ciekawe, wśród wszystkich osób odwiedzających raciborskie MTEO rozlosowane zostaną nagrody, m.in: kolektory słoneczne firmy ENSOL, energooszczędne okna firmy Eko-Okna oraz zestaw pompowy do kotłów c.o. Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego Ryszard Wojciechowski.

- Energia odnawialna to złożony temat, który można analizować na wielu płaszczyznach. Dla indywidualnych odbiorców najistotniejsze są szczegóły pozwalające im podjąć decyzję o zaangażowaniu się w proces produkcji „zielonej energii” na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy. W jednym miejscu dostępne będzie  szerokie grono profesjonalistów, doskonale orientujących się nie tylko w aktualnym ustawodawstwie, ale przede wszystkim mających wiedzę o praktycznych zagadnieniach, tak istotnych dla osób prywatnych, które planują np. budowę lub modernizację budynków mieszkalnych – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. - Chcemy pokazać, że odnawialne źródła energii to nie tylko hasło odnoszące się do ochrony środowiska, lecz zbiór konkretnych rozwiązań, które realnie poprawiają komfort życia, a jednocześnie są opłacalne – dodaje prezydent.
 

Eko-Piknik dla dzieci


Organizatorzy targów przygotowali szereg atrakcji towarzyszących wydarzeniu. Przed halą wystawienniczą, w dniach 13-14 czerwca, odbędzie się Eko-Piknik, w ramach którego (w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu) prowadzone będą warsztaty ekologiczne pod hasłem Zielone Kino, składające się z rowerów wytwarzających energię elektryczną, podłączonych do rzutnika. Atrakcją będzie też specjalny bus z 4 stanowiskami gier komputerowych o tematyce ekologicznej, pokazowym systemem fotowoltanów i wiatraków oraz gry typu eko-memory.
W gronie zaproszonych gości będą m.in. Ewa Bugdoł, jedna z najlepszych na świecie triathlonistek, z którą będzie można ścigać się na rowerach wytwarzających energię oraz Cezary Orzech, znany i lubiany prezenter pogody z Polskiego Radia Katowice. W programie przewidziano także konkursy, w których nagrodami są np. wejściówki do aquaparku H2Ostróg.
Na zakończenie Targów zaplanowano występ kabaretu NOWAKI. Wstęp na targi, Eko-Piknik oraz kabaret jest bezpłatny.
 

VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy


Już 12 czerwca, a więc w dniu poprzedzającym rozpoczęcie targów, zainaugurowane zostanie VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy - największe w Polsce spotkanie sektora energetyki prosumenckiej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą.
Jednym z tematów poruszanych przez uczestników Forum będzie Mikrogeneracja i energetyka rozproszona: kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne i kotły na biomasę. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m.in. prof. Maciej Nowicki - promotor energetyki prosumenckiej w Polsce, Robin Welling - Prezydent ESTIF (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Słonecznej), Jerzy Witold Pietrewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Małgorzata Skucha  - Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lutz Ribbe - dyrektor niemieckiej organizacji ekologicznej Euronatur. Tradycyjnie już, prowadzącym i moderatorem Forum będzie Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Sposobom finansowania mikroinstalacji ze środków zewnętrznych oraz środków WFOŚiGW poświęcone będą seminaria adresowane do odbiorców oraz wspólnot mieszkaniowych. Z myślą o instalatorach i firmach z branży przygotowano zaś m.in. panele szkoleniowe przedstawiające zalety stosowania technologii energooszczędnych.
 

Filary Ziemi Raciborskiej


W ramach forum odbędzie się także  II Międzynarodowa Gala „Filar Ziemi Raciborskiej”, podczas której uhonorowane zostaną przedsiębiorstwa i instytucje zasłużone dla szeroko rozumianego społecznego i gospodarczego rozwoju Raciborza i Powiatu Raciborskiego.

Statuetki przyznawane zostaną w sześciu kategoriach: duże firmy, małe/średnie firmy, mikrofirmy, rzemiosło, społeczna i współpraca transgraniczna. Organizatorami tego wydarzenia są Raciborska Izba Gospodarcza, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski i Okresni Hospodarska Komora Opava. Gala odbędzie się 12 czerwca w reprezentacyjnym Pałacyku Myśliwskim RAFAKO, przy ul. Łąkowej 33.
 

Racibórz - Zielona oaza Śląska


Wybór Raciborza na gospodarza opisanych wydarzeń nie jest przypadkowy. To pierwsze w Polsce i Europie miasto, które otrzymało certyfikat systemu zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001.  Jednostki organizacyjne raciborskiego samorządu nie tylko spełniają kryteria zarządzania środowiskowego, lecz są także inicjatorami spotkań poświęconych technologiom sprzyjającym pozyskiwaniu „zielonej energii”.
W ubiegłym roku miasto gościło uczestników międzynarodowej konferencji „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, a także NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach.
Z kolektorów słonecznych korzystają już raciborzanie zrzeszeni w Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”, która z sukcesami prowadzi program uzyskiwania ciepłej wody użytkowej właśnie z energii słonecznej. W tego typu instalację wyposażona został także najnowsza inwestycja miejska - aquapark H2Ostróg. Solary zamontowane w pływalni uruchomionej 1 maja przez większą część roku podgrzewają wykorzystywaną w obiekcie wodę użytkową.
Miasto realizuje lub realizowało programy dopłat do zakupu instalacji solarnych i modernizację przydomowych domowych kotłowni c.o. W Raciborzu produkuje się  40 proc. urządzeń solarnych spośród wszystkich instalacji wytwarzanych w całym kraju.

* * *
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, Racibórz 13-14.06.2014
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04143 pt. „Energooszczędne polsko-czeske pogranicze – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Przekraczamy Granice.

fot.: photogenica.pl

* * *

Kontakt:

Aleksandra Dik

aleksandradik@adventure.media.pl

Adventure Media s. c. Agencja Public Relations

www.adventure.media.pl

tel. 32 724 28 84

fax. 32 417 01 70   

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ