Partner serwisu
30 listopada 2021

Czy w Polsce opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne?

Kategoria: Aktualności

Kryterium opłacalności zostaje spełnione wtedy, kiedy nakłady na rzeczy, prawa lub nawet stany emocjonalne są niższe od spodziewanych i faktycznych korzyści. To oczywisty truizm, jednak w wielu przypadkach wydaje się niezrozumiały. Czy w Polsce opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne? Ponieważ to pytanie od lat budzi szereg emocji, postawmy sprawę nieco inaczej. Czy w Polsce opłaca się nie kupować drogiej energii elektrycznej, nie rezygnując z jej dobrodziejstwa? Niby to samo, a jednak…

Czy w Polsce opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, kryteria opłacalności

Elektryfikacja od zawsze budziła w naszym kraju skrajne emocje. Dość przypomnieć sobie wręcz dantejskie sceny w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to mieszkańcy wsi i terenów podmiejskich za cenę własnego zdrowia i wolności nie chcieli dopuścić do stawiania słupów energetycznych.

Na nic zdały się apele o zdrowy rozsądek. Dopiero przykład sąsiadów spędzających wieczory w jasno oświetlonych izbach przekonywał opornych.

Nie inaczej jest obecnie. Nietrudno natknąć się na opinie stwierdzające, że ktoś nie zainstaluje fotowoltaiki, bo nie i już.
A wystarczy prosta kalkulacja. Miesięczne opłaty za energię w domu pod Warszawą (czteroosobowa rodzina) wynoszą 400 zł, w skali roku daje to kwotę 4800 zł. Po pięciu latach wydatki kumulują się do sumy 24 000 zł, czyli mniej więcej osiągają pułap wymagany do założenia własnej fotowoltaiki w gospodarstwie domowym.

Powyższe kwoty mają charakter poglądowy. Więcej szczegółów można uzyskać, kontaktując się z ekspertem Polenergia Fotowoltaika, uznanego na rynku dostawcy gotowych systemów PV.

Gwarantowany czas sprawności eksploatacyjnej instalacji fotowoltaicznej wynosi 25 lat, zatem przez dwadzieścia lat prosument (producent i jednocześnie konsument produkowanej energii elektrycznej) nie będzie ponosił kosztów zużytej przez siebie energii (pięć lat trwa przykładowy okres zwrotu inwestycji). Przypominamy, że przykład ma na celu pokazanie „nieuchronność” opłacalności. Podane okresy i kwoty są uzależnione od konkretnych warunków.

20 000 zł to cena używanego samochodu średniej klasy, który już po pięciu latach stanie się generatorem znacznych kosztów serwisowych. Czy zakup takiego pojazdu budzi podobne emocje? Nie, choć powinien.

Wracając do postawionego we wstępie pytania, czy w Polsce opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne? Oczywiście!

Kwestią zmienną jest jedynie subiektywna ocena czasu zwrotu, co wynika z wielu czynników, poddawanych weryfikacji przez doświadczonego fachowca Polenergia Fotowoltaika w trakcie wstępnego audytu. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku dotacja uzyskana w ramach programu „Mój Prąd”, o czym piszemy na https://www.polenergia-pv.pl/moj-prad.

Czynniki wpływające na opłacalność inwestycji:

  • Wysokość zapotrzebowania energetycznego;
  • Usytuowanie budynku (kierunek geograficzny montażu);
  • Miejsce lokalizacji paneli fotowoltaicznych (dach, grunt);
  • Rodzaj zastosowanej technologii;
  • Koszt sumaryczny inwestycji;
  • Wzrost wartości posesji po montażu instalacji PV;
  • Wysokość dofinansowania;
  • Analiza organizacyjna (metoda rozliczeń z zakładem energetycznym, źródła finansowania, wydajność prognozowana, przewidywalność cen energii w przyszłości).

Przyszłych klientów zapraszamy do skorzystania ze strony https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-kalkulator.

Nasze doświadczenie daje asumpt do stwierdzenia, iż analizy wykonane przez audytorów delegowanych przez Polenergia Fotowoltaika ściśle odzwierciedlają stan faktyczny oraz przyszły poziomu opłacalności z uwzględnieniem stopy zwrotu instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla firm

A jak wygląda sytuacja w przypadku podmiotów gospodarczych zainteresowanych własną energią elektryczną?

W odróżnieniu od osób prywatnych podmioty gospodarcze poprzez odpowiednią politykę rachunkową mogą znacznie obniżyć fizyczne koszty inwestycji we własną instalację lub nawet farmę fotowoltaiczną. Instalacje opisane na stronie https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-dla-firm spełniają wymogi przepisów dotyczących amortyzacji środków trwałych, natomiast wydatki poczynione na modernizację siedziby firmy stanowią koszty uzyskania przychodu rozliczane w czasie (odliczenia w trakcie robót inwestycyjnych).

Ponadto przedsiębiorstwo nie tylko zyskuje pełną niezależność od dostawcy zewnętrznego energii elektrycznej, lecz także podnosi wskaźnik konkurencyjności, choćby poprzez prowadzenie własnej strategii cenowej.

Także w przypadku podmiotów gospodarczych udostępniane są formy dofinansowania, o czym więcej na https://www.polenergia-pv.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki.

Np. firmy zainteresowane bezpośrednio produkcją energii poprzez instalacje farm fotowoltaicznych powinny zainteresować się dotacją i pożyczką przeznaczoną na projekty związane między innymi z budową, rozbudową lub modernizacją istniejących instalacji produkcyjnych i urządzeń przemysłowych. Warunkiem sine qua non jest zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, ograniczenie szkodliwych emisji do atmosfery i związaną z tym poprawę jakości powietrza.

Od października 2020 roku uruchomione zostały środki finansowe oferowane przez program „Energia Plus”. Dotyczy to przedsiębiorców, zajmujących się produkcją energii w farmach fotowoltaicznych, bądź zgłaszających taką inicjatywę.
 

Program składa się z dwóch form:

  • Dotacje z budżetem prawie 50 mln zł (przy wykorzystaniu technologii ORC);
  • Pożyczki preferencyjne i na zasadach rynkowych, na które zarezerwowano ponad 1,2 mld zł.

Mimo że planowane zmiany nie przewidują możliwości sprzedaży energii z fotowoltaiki na zasadach prosumenckich, to jednak będzie można ją magazynować, a nadwyżki – oddawać do sieci. W zamian za oddane nadwyżki, np. latem, uzyskuje się atrakcyjne upusty finansowe na energię sieciową, które można wykorzystać w momencie większego zapotrzebowania na prąd. Ergo, w dalszym ciągu opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne w Polsce. Zapraszamy do Polenergia Fotowoltaika.

 

źródło: artykuł promocyjny/ aktualizacja 9.03.2022
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ