Partner serwisu
21 lipca 2022

Klaster Energii w Raciborzu!

Kategoria: Aktualności

Dzięki staraniom Prezydenta Dariusza Polowego, a we współpracy z XOOG Klastry Energii P.S.A. w Raciborzu powstał klaster energii. Jest to porozumienie pomiędzy miastem, koordynatorem, a spółkami komunalnymi i przedsiębiorstwami, którego celem jest obniżenie cen za energię elektryczną.

Klaster Energii w Raciborzu!

W skład Raciborskiego Klastra Energii wchodzą Miasto Racibórz, Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., Wodociągi Raciborskie Sp. z o.o., Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o., a także Klastry Energii Sp. z o.o. w roli koordynatora inicjatywy. Kolejnym krokiem rozwoju instytucjonalnego Raciborskiego Klastra Energii, będzie zaproszenie do porozumienia przedsiębiorców, prowadzących swoją działalność gospodarczą na obszarze gminy.

W celu obniżenia cen energii elektrycznej, należy zbudować niezależny system elektroenergetyczny, który swoim zasięgiem obejmie Racibórz. Ta odważna deklaracja, wpisująca się jednocześnie w cele polityki europejskiej (Europejski Zielony Ład), ale także w cele polityki krajowej (Polityka Energetyczna Polski 2040), wymaga długoletniej pracy oraz wielu nakładów inwestycyjnych.

W pierwszej kolejności Koordynator Raciborskiego Klastra Energii zorganizuje serie audytów energetycznych oraz analizy stanu, w jakim znajdują się budynki należące do miasta oraz przedsiębiorstwa będące częścią klastra energii. Następnie klaster przystąpi do budowy odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, systemów zarządzania energią, a także pozostałej infrastruktury umożliwiającą zwiększenie poziomu bilansowania energii elektrycznej na obszarze miasta. Inwestycje będą realizowane ze środków własnych członków klastra energii, z funduszy inwestycyjnych Koordynatora, a także z konkursów publicznych. Co więcej, powołanie przez miasto klastra energii zwiększa szanse na pozyskanie dofinansowań dotyczących zielonej infrastruktury z Funduszy Europejskich oraz Krajowego Planu Odbudowy.

źródło: informacja prasowa
zibi
2022-07-22
Źródło energii - słowa rzadko realizowane. Niestety w wielu Klastrach z reguły słyszę/czytam tylko kolektor słoneczny, wiatraki. Powodzenia.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ