Partner serwisu
27 lipca 2022

Dowiedz się jak dobrać falownik do paneli

Kategoria: Aktualności

Zastanawiasz się jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych? Istnieje sprawdzony sposób, aby dobór falownika był efektywny kosztowo, a fotowoltaika dla domu działała w pełni bezpiecznie i ze spodziewanymi uzyskami.

Dowiedz się jak dobrać falownik do paneli

Domowa fotowoltaika to - jak pokazują dane z całego świata, w tym z Polski - coraz popularniejszy sposób na długoterminową oszczędność. Z uwagi na prosty i dość intuicyjny fakt, że panele fotowoltaiczne instaluje się z myślą o całych dekadach sprawnego użytkowania, to warto ich dobranie i montaż zlecić ekspertom, takim jak wywodzącemu się ze skandynawii Otovo. Zrealizowali już oni setki instalacji w naszym kraju, a i pomagają zweryfikować jaki układ paneli będzie dla Twojego budynku najkorzystniejszy czy jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych tak, aby zoptymalizować działanie wszystkich komponentów.

Poniżej przedstawiamy wzór, który można nazwać wręcz żelazną regułę doboru falownika. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że przy innej niż południowa lokalizacji paneli PV albo pod nietypowym kątem, zaleca się zastosować inne podejście.


Dobór mocy falownika fotowoltaicznego do mocy paneli
Okazuje się, że najważniejszym parametrem doboru jest sumaryczna moc, jaką mają panele fotowoltaiczne. Jeżeli np. decydujesz się na 4 moduły PV, których maksymalna moc to 4 kW, to zaleca się abyś dobrał falownik o mocy ok. 20-5% mniejszej. Dlaczego? Falownik do fotowoltaiki powinien być zdaniem ekspertów dociążony, czyli działać ze swoim maksem, a pod uwagę należy wziąć to, że panele PV nie przez wszystkie godziny słonecznego dnia będą dawały maksymalne uzyski. To stąd falownik fotowoltaiczny powinien być mocowo nieco słabszy niż panele.


Czy na to jak dobrać falownik do paneli wpływ mają też inne czynniki lub parametry?
Poza samą mocą poszczególnych komponentów instalacji, warto pamiętać, że niebagatelny wpływ na to jak pracują panele fotowoltaiczne mają również między innymi takie czynniki jak temperatura i gęstość powietrza, stopień nasłonecznienia, ich montaż pod odpowiednim kątem czy na specyficznej stronie świata. Nawet gdy spojrzysz w jawne parametry techniczne opisywane przez renomowanych producentów do paneli zauważysz, że moc paneli PV opisywana jest w STC oraz NOCT. Fotowoltaika w testach STC jest tj. testowana w warunkach laboratoryjnych, niemalże idealnych. NOCT wierniej odzwierciedla rzeczywistość, bo bierze poprawkę na to, że nie zawsze warunki atmosferyczne są wyborne. Dla przykładu, panele fotowoltaiczne w warunkach STC mogą dać 320 Wp energii elektrycznej, ale w NOCT jakieś 50-60 Wp mniej. To dlatego, często robiąc kalkulacje dla fotowoltaiki warto zasięgnąć rady.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ