Partner serwisu
30 sierpnia 2022

Pierwsza w regionie Instalacja Odzysku Energii powstanie w Starachowicach

Kategoria: Z życia branży

Gmina Starachowice otrzymała ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę pierwszej w województwie świętokrzyskim Instalacji Odzysku Energii. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie miejskiej ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej 3. Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który wkrótce będzie mógł przystąpić do prac budowlanych.

Pierwsza w regionie Instalacja Odzysku Energii powstanie  w Starachowicach

Podczas spotkania z mediami, które odbyło się na terenie jednej z ciepłowni miejskiej w Starachowicach, zostały przekazane szczegółowe informacje dotyczące samej inwestycji.

W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej sp. z o.o. Marcin Pocheć, przedstawiciel wykonawcy inwestycji - firmy Control Process S.A. Jakub Banaszak, a także Prezes Zarządu Perfopol sp. z o.o. Paweł Przygoda.

– Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa IOE pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną produkowaną z paliwa alternatywnego, pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale mogą zostać wykorzystane do termicznego przetwarzania – informował Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Koszt inwestycji wyniesie ok. 102 mln zł. - Z tego 20 mln zł stanowi podatek VAT, który zakład Energetyki Cieplnej odzyska w drodze odliczeń i zwrotu z Urzędu Skarbowego. Niemal 1/5 kosztów budowy wróci zatem bezpośrednio do miejskiej spółki. Pozostałe koszty pokryte zostaną praktycznie w całości z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 30% pożyczki, czyli ponad 22 mln zł zostaną umorzone po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Komercyjne finansowanie stanowi niecałe 8% środków pozyskiwanych dla potrzeb realizacji całości inwestycji. Budowa IOE w żaden sposób nie wpłynie na zadłużenie miasta - dodawał Prezydent Marek Materek

Bezpieczeństwo zapewnione

Jak podkreślał Prezydent Starachowic, to nie jedyna dobra wiadomość. Bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców miasta na najbliższy sezon grzewczy jest w 100% zapewnione.

– Spółka ZEC jest w pełni przygotowana na najbliższy sezon grzewczy. Skład węgla został zapełniony i będzie sukcesywnie uzupełniany, co pozwoli obu miejskim ciepłowniom wydajnie funkcjonować przez cały okres grzewczy. Wiemy, jak trudne jest to wyzwanie w dzisiejszych czasach, dlatego tym mocniej dziękuję Prezesowi ZEC za sprawne i skuteczne działanie. Dodatkowo modernizacja obu ciepłowni pozwoliła wygenerować kilka milionów złotych oszczędności w skali roku. Nie musimy kupować już certyfikatów emisji CO2. Gdyby nie kryzys energetyczny, spółka byłaby w stanie obniżyć cenę ciepła dla mieszkańców. Niestety, kryzys spowodował konieczność wzrostu opłat za energię o 14%. Gdy jednak porównamy ten wskaźnik ze wzrostem cen w innych miastach, gdzie taka podwyżka wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset procent, widzimy, że jest to podwyżka minimalna – tłumaczył prezydent Marek Materek

IOE ustabilizuje ceny ciepła

–  Instalacja Odzysku Energii poprzez wykorzystanie energetyczne RDF-u (Refuse Derived Fuel - frakcja kaloryczna odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu) spowoduje zmniejszenie zużycia miału węglowego w naszej spółce niemalże o połowę. Będziemy kupować 45% mniej węgla. To pokazuje, jak mocno będą zdywersyfikowane paliwa w spółce. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia ekonomicznego oraz przyszłości energetyki w naszym mieście – podkreślał Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Marcin Pocheć.

Budowa IOE jest niezwykle istotna dla miasta, ponieważ pozwoli ustabilizować, a może nawet wyhamować wzrost cen ciepła, umożliwi spółce produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby, generując przy tym kolejne oszczędności, pozwoli zadbać o tańsze przyłączenie nowych odbiorców ciepła, ograniczyć problem składowania odpadów, uzyskiwać dodatkowe przychody za odbiór paliwa alternatywnego oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z kotłów węglowych.

Wzorem Danii, Szwecji czy Niemiec

– Kilka lat temu świadomie podjęliśmy decyzję, żeby postawić na IOE, a nie gaz, do czego niektórzy nas zachęcali. Wiedzieliśmy, że jako Polska nie posiadamy wystarczającego bezpieczeństwa energetycznego w tym zakresie, lecz jesteśmy uzależnieni od światowych mocarstw. Wybraliśmy najlepsze rozwiązanie. Chcieliśmy wykorzystać potencjał, który tkwi w naszym regionie i całym kraju. Inne państwa, jak Dania, Szwecja czy Niemcy mają już odpowiednią ilość takich instalacji na swoich terytoriach. Wzorem tych państw, kierując się najlepszymi przykładami, postanowiliśmy wybudować IOE w Starachowicach i cieszę się, że dzięki staraniom wielu osób już niebawem stanie się to rzeczywistością – mówił Prezydent Marek Materek.

– W imieniu wykonawcy pragnę podziękować za okazane zaufanie i powierzenie realizacji tej inwestycji. Pragnę zapewnić, że zostały poczynione wszelkie niezbędne kroki, aby realizacja inwestycji przebiegła zgodnie z harmonogramem, a zakończenie nastąpiło terminowo - informuje Jakub Banaszak, przedstawiciel wykonawcy inwestycji – firmy Control Process S.A.

Nowoczesna i bezpieczna instalacja

Doświadczenie starachowickich przedsiębiorców pokazuje, że IOE to bezpieczny i korzystny sposób na uzyskanie taniej energii. Dodatkową korzyścią jest możliwość zagospodarowania ciągle przybywających nam odpadów, których nie da się poddać procesowi recyklingu.

– Firma Perfopol funkcjonuje na rynku od ponad 30 lat. Od 20 lat ściśle współpracujemy z firmami, które zajmują się recyklingiem oraz odzyskiem energii. Instalacje Odzysku Energii to nowoczesna i -dzięki specjalnym filtrom - bezpieczna forma uzyskania taniej energii, gdzie ważnym czynnikiem jest możliwość pozbycia się odpadów, których nie da się zutylizować. Jak wszyscy wiemy, śmieci cały czas przybywa, a dzięki takiej instalacji będziemy je mogli zagospodarować i przetworzyć na czystą energię – przekonywał Paweł Przygoda, Prezes Zarządu Perfopol Starachowice.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ