Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie artykułu „Pięć absurdów z ustaw prądowych. Na tych przepisach tracą rodziny, firmy i samorządy”
W związku z artykułem pt. „Pięć absurdów z ustaw prądowych. Na tych przepisach tracą rodziny, firmy i samorządy” opublikowanym 10 grudnia br. na portalu Business Insider, Ministerstwo Klimatu i Środowiska odnosi się do poszczególnych zarzutów przedstawionych w publikacji.

„Wyższy limit energii także dla samotnych seniorów”
Karta Dużej Rodziny jest formą wspierania dużych rodzin, bądź tych którzy kiedyś byli dużymi rodzinami - prawo do limitu cen w pełni odzwierciedla to przyznane uprawnienie.
„Tania energia dla dewelopera, ale nie dla kogoś, kto buduje dom sam dla siebie”
W obliczu rosnących kosztów energii, spowodowanych czynnikami zewnętrznymi (przede wszystkim wojną w Ukrainie), priorytetem rozwiązań przygotowanych w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej jest zabezpieczenie funkcjonowania gospodarstw domowych i zapewnienie im dostępu do energii elektrycznej na poziomie dotychczas ponoszonych opłat.
Mechanizm mrożenia rachunków do określonych limitów zużycia (2MWh, 2.6 MWh i 3 MWh) miał na celu objęcie odbiorców zużywających energię na potrzeby prowadzonych gospodarstw domowych. Szczególnym wsparciem, polegającym na podwyższeniu limitów zużycia, do zamrożenia cen i stawek opłat zostali objęci odbiorcy o szczególnych "wrażliwościach" tj: osoby niepełnosprawne, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny czy też rolnicy.
Na etapie realizacji inwestycji, tj. budowy domu, nie korzysta się z energii elektrycznej na potrzeby prowadzenia gospodarstwa domowego (z oczywistych względów nie mamy do czynienia z zamieszkiwaniem i gospodarowaniem). Plac budowy jest zaopatrywany w energię elektryczną w ramach przyłącza tymczasowego i przeznaczonej na ten cel taryfy C.
Natomiast MKiŚ analizuje skutki wdrożenia ustawy i będzie reagował na bieżąco.
Komentarze