Partner serwisu
09 stycznia 2023

„OGRZEWANIE w pudełku” - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz PGE Energia Ciepła i PGE Toruń zapraszają szkoły do udziału w projekcie edukacyjnym o cieple

Kategoria: Aktualności

PGE Energia Ciepła, do której należy PGE Toruń, wraz z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (CNMW) zrealizują edukacyjny projekt pn. „OGRZEWANIE w pudełku”. Skierowany do starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych projekt prowadzony będzie od stycznia do maja 2023 roku. Jego celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy w zakresie powstawania ciepła, produkcji, użytkowania i jego oszczędzania. Umowa związana z realizacją przedsięwzięcia została podpisana w grudniu 2022 roku.

„OGRZEWANIE w pudełku” - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz PGE Energia Ciepła i PGE Toruń zapraszają szkoły do udziału w projekcie edukacyjnym o cieple

PGE Energia Ciepła i PGE Toruń od lat angażują się w edukację na temat procesu wytwarzania ciepła i energii. Prowadzony jest projekt Energetyczna kariera, który zachęca młodzież do  podejmowania pracy w branży energetycznej. Teraz, będąc partnerem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – instytucji popularyzującej naukę, technikę i kulturę, będzie można rozszerzyć wiedzę młodzieży o pokazanie fizycznego pojęcia ciepła/energii cieplnej w nieco inny sposób.

Cieszymy się, że jako PGE Toruń i PGE Energia Ciepła możemy współpracować z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy tym edukacyjnym projekcie.  Ważne jest, aby w szkole prowadzić edukację związaną z pojęciem ciepła w sposób niestandardowy. Pokazywać jego właściwości fizyczne, produkcję, przenikanie ale również sprawności i straty ciepła. W dobie trudnej sytuacji na rynkach paliw energetycznych, dziś bardzo ważne jest optymalne użytkowanie ciepła i energii. Ten autorski projekt przygotuje też młodzież do umiejętnego wykorzystania ciepła w domach. Liczymy, że zwiększy również zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi, rozwijając w przyszłości chęć poznania branży energetycznej. Stąd zachęcam szkoły w Toruniu i całej Polsce do udziału w tym projekcie. Takie warsztaty to również inna, bardziej przystępna, forma realizacji lekcji fizyki, która powinna spodobać się uczniom – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Głównym celem projektu jest realizacja warsztatów zarówno stacjonarnie, jak i online dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w zakresie ciepła w fizyce, jego powstawania i oszczędzania. Warsztaty stacjonarne, które odbędą się w siedzibie CNMW są skierowane do uczniów toruńskich szkół i gmin ościennych. Natomiast w zajęciach online, przy wykorzystaniu indywidualnych zestawów edukacyjnych – pudełek (stąd nazwa projektu), mogą wziąć udział uczniowie z całej Polski (z wyłączeniem szkół z terenu Gminy Miasta Toruń, do których kierowane są zajęcia stacjonarne).

Pudełkowa formuła zajęć była już przez nas praktykowana w ramach innych działań podejmowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Projekt „Ogrzewanie w pudełku” realizowany przy współpracy z naszym partnerami: sponsorem PGE Energia Ciepła i PGE Toruń pozwoli nam na podzielenie się wiedzą w zakresie ciepła w fizyce, jak również - co ważne w dzisiejszych czasach - jego oszczędzaniu. Bardzo cieszę się z tej współpracy, bo daje nam możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców z tematem „na czasie” – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Uczestnicy zajęć online otrzymają zestawy edukacyjne (pudełka), które zawierać będą niezbędne materiały do przeprowadzenia doświadczeń, eksperymentów, prac ręcznych, kartę pracy dla nauczyciela i uczniów. W zestawach będą również  dostępne materiały informacyjne dotyczące oszczędzania ciepła. Do zestawu zostanie dołączony link do materiału wideo z udziałem edukatora CNMW, który poprowadzi warsztaty online. Uczniowie podczas zajęć będą wykonywać samodzielnie doświadczenia związane z ciepłem. Zestawy do zajęć online zostaną przesłane na adres wskazany przez opiekuna w formularzu zgłoszenia. Zajęcia, w zależności od napływających zgłoszeń, planowane są  już w styczniu br.

Warsztaty stacjonarne będą odbywały się w wybrane poniedziałki od lutego do maja w pracowni fizycznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zajęcia będą trwały od 60 do 90 minut w zależności od tempa pracy grupy. W jednym warsztacie może wziąć udział od 15 do 30 uczniów z kl. 6-8 szkoły podstawowej/szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy zajęć stacjonarnych otrzymają niespodziankę związane z tematyką warsztatów.

Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić zgłoszenie. Zgłoszenia na zajęcia stacjonarne
i online będą przyjmowane od 16 stycznia 2023 roku. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej CNMW: https://mlynwiedzy.org.pl/ogrzewanie-w-pudelku/

źródło: pgeenergiaciepla.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ