Partner serwisu
25 stycznia 2023

Komisja Europejska wspiera połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Kategoria: Aktualności

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.

Komisja Europejska wspiera połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Dla Polski i Litwy realizacja projektu Harmony Link i synchronizacja systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej ma strategiczne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej wysiłki wszystkich stron realizujących projekt powinny być zwiększone – powiedziała wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Synchronizacja państw bałtyckich jest kluczowym i strategicznym projektem Unii Europejskiej. Zostało to podkreślone w politycznej mapie drogowej dotyczącej wdrożenia synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalną siecią europejską przez Polskę, podpisanej przez kraje bałtyckie, Polskę i Komisję Europejską w 2019 roku w Brukseli. Budowa Harmony Link jest również jednym z kamieni milowych politycznej mapy drogowej.

W rozmowach uczestniczyli również operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy (PSE i Litgrid), a także Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateusz Berger i Szef Gabinetu Komisarz KE ds. energii Kadri Simson – pan Stefano Grassi.

 

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ