Partner serwisu
27 stycznia 2023

EDP Renewables oddało 2,1 GW mocy OZE w 2022 roku zwiększając tym samym swoje portfolio do 14,7 GW na całym świecie

Kategoria: Z życia branży

EDP pozostaje na dobrej drodze do bycia na czele transformacji energetycznej zwiększając tym samym w 2022 r. swoją moc zainstalowaną w projektach OZE dywersyfikując swoje inwestycje w rozliczne technologie produkcji czystej energii.

EDP Renewables oddało  2,1 GW mocy OZE w 2022 roku zwiększając tym samym swoje portfolio do 14,7 GW na całym świecie

Tym samym wg danych operacyjnych na koniec 2022 roku firma osiągnęła łączną zainstalowaną moc 14,7 GW w aktywach odnawialnych, czyli o 1,2 GW więcej niż w 2021 roku, wliczając w to rotację aktywów.

W ubiegłym roku oddana moc EDPR była wynikiem udanej ekspansji aktywów fotowoltaicznych - 0,7 GW w regionie Azji i Pacyfiku, a także 0,6 GW w Ameryce Południowej poprzez farmy wiatrowe. Ponadto EDPR oddał 0,4 GW technologii wiatrowej i słonecznej zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Częścią tego portfolio jest pierwszy park hybrydowy firmy uruchomiony na Półwyspie Iberyjskim, łączący energię słoneczną i wiatrową.

W 2022 roku EDPR zapewnił rotację aktywów do 1 GW mocy w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Brazylii i Stanach Zjednoczonych, czego przykładem jest np. budowa i przekazanie projektu fotowoltaicznego o mocy 200 MW w stanie Indiana (USA).

By the end of 2022, Europe and North America accounted for 38% and 49% of the portfolio, respectively. Asia Pacific, a region where EDPR entered in 2022 with the acquisition of Sunseap, already represents 5% of EDPR's total portfolio.

Do końca 2022 roku Europa i Ameryka Północna stanowiły odpowiednio 38% i 49% portfela. Region Azji i Pacyfiku, do którego EDPR weszła w 2022 r. wraz z przejęciem Sunseap, stanowi już 5% całkowitego portfela EDPR.

Firma kontynuuje dywersyfikację swoich technologii, przy czym instalacje fotowoltaiczne odgrywają istotną rolę, stanowiąc już 12% całego portfolio EDPR. Niemniej jednak wiatr nadal był podstawową technologią, odpowiadając za 88% wygenerowanej mocy. Spółka posiadała również 1,5 GW brutto w eksploatacji morskiej energii wiatrowej.

Do końca roku EDPR osiągnął rekordowe 4 GW mocy w budowie łącząc projekty fotowoltaiczne i wiatrowe, dodając do tego 40 MW z magazynów energii.

EDPR działa na wszystkich obecnych rynkach. W 2022 roku firma wytworzyła 33,4 TWh czystej energii, czyli o 10% więcej niż w 2021 roku.

Wzrost ten jest reprezentowany przez Europę 35% i Amerykę Północną 55%. W Europie produkcja wzrosła o 4% rok do roku dzięki rozbudowie i stabilizacji zasobów odnawialnych. W Ameryce Północnej produkcja wzrosła o 8% rok do roku, głównie dzięki większym zasobom odnawialnym w regionie i większej mocy zainstalowanej.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ