Partner serwisu
02 lutego 2023

W Katowicach rozmawiano o oszczędzaniu ciepła

Kategoria: Aktualności

We wtorek, 31 stycznia w Katowicach odbyło się spotkanie dla zarządców nieruchomości i właścicieli nieruchomości prywatnych, na którym mogli dowiedzieć się, jak skutecznie oszczędzać ciepło i zmniejszać jego zużycie. Było to czwarte z serii wydarzeń organizowanych w różnych częściach Polski na temat termomodernizacji budynków i dofinansowania wymiany źródeł ciepła. Spotkanie było jednym z elementów ogólnopolskiej kampanii społecznej "Liczy się ciepło" zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

W Katowicach rozmawiano o oszczędzaniu ciepła

Z badania zrealizowanego przez PTEZ w listopadzie 2022 r. wynika, że ponad trzy czwarte Polaków uważa, że ma wpływ na swoje rachunki za ciepło i na bieżąco kontroluje swoje wydatki na ogrzewanie, a 74 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens. Taki sam odsetek ankietowanych korzystających z ciepła systemowego oraz 72 proc. niekorzystających, rozmawia ze swoimi bliskimi o sposobach oszczędzania ciepła w domu. Z kolei najczęściej wskazywana, optymalna temperatura w sypialni, salonie i domowym biurze oscyluje na poziomie 20 stopni Celsjusza.

Nasza kampania jest odpowiedzią na diagnozę dotycząca stanu świadomości Polaków na temat oszczędzania ciepła i wpływu codziennych nawyków na wysokość rachunków za ogrzewanie - podkreśla Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ. - Start kampanii miał miejsce w jednym z warszawskich mieszkań ogrzewanym ciepłem systemowym, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli w praktyce przeanalizować, jakich błędów należy unikać, a jakie nawyki warto pielęgnować, by  odczuć korzyści finansowe bez rezygnacji z codziennego komfortu. Kolejnym krokiem jest  rozmowa z zarządcami nieruchomości na temat efektywności energetycznej i finansowania  inwestycji, ograniczających zużycie ciepła.

W spotkaniu regionalnym w Katowicach udział wzięli eksperci Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, spółek działających na terenie Śląska – Tauron Ciepło i Fortum Power and Heat Polska, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Ochrony Środowiska, Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jednym z podstawowych elementów programów realizowanych przez NFOŚiGW jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i instytucji użyteczności publicznej. Stąd tak ważne jest informowanie na temat dostępnych źródeł finansowania w tym obszarze. Dzięki sięganiu po wsparcie z programów NFOŚiGW można przeprowadzić gruntowną termomodernizację budynków oraz np. wymienić źródło ciepła - mówi Anna Trudzik, Zastępca Dyrektora Departamentu Beneficjenta Indywidualnego w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Realizacja inwestycji w obszarze efektywności energetycznej to nie tylko korzyści finansowe, ale również troska o środowisko i czyste powietrze w Polsce. Dlatego cieszy rosnące zainteresowanie właścicieli nieruchomości, zarządców wspólnot i spółdzielni finansowaniem przedsięwzięć, które realnie wpływają na oszczędzanie ciepła, a tym samym wpisują się w politykę klimatyczną realizowaną w naszym kraju i Unii Europejskiej.

Podczas wydarzenia rozmawiano na temat sposobów kompleksowego podejścia do oszczędności ciepła w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Zaprezentowano wskazówki dotyczące tego, skąd wziąć pieniądze na termomodernizację czy wymianę źródła ciepła. Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Katowicach przedstawili korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego budynku i działania, jakie warto podjąć, aby poprawić efektywność ogrzewania nieruchomości. Przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska omówili kluczowe produkty, umożliwiające finansowanie projektów w obszarze efektywności energetycznej.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ