Partner serwisu
16 lutego 2023

PGE Dystrybucja inwestuje w przewody wysokotemperaturowe

Kategoria: Aktualności

Na terenie działania skarżyskiego Oddziału PGE Dystrybucja, spółki z Grupy  PGE, zmodernizowano linię wysokiego napięcia łączącą główne punkty zasilające (GPZ) Grójec 1 i Grójec 2. Stare przewody zastąpiono wysokotemperaturowymi, a koszt inwestycji to blisko 1,5 mln zł. Inwestycja ta przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw prądu w regionie.

Zwiększenie przepustowości linii i zmniejszenie strat sieciowych przekłada się bezpośrednio na poprawę pewności zasilania oraz podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania sytemu elektroenergetycznego. Jest to najważniejsze zadanie stawiane przed operatorami systemu dystrybucyjnego. Aby podnosić standardy, spełniać wymagania techniczne oraz umożliwiać przyłączanie nowych odbiorców, PGE Dystrybucja systematycznie modernizuje swoje sieci dystrybucyjne.

Wymiana przewodów linii wysokiego napięcia (WN) na przewody ACMCC, czyli przewody wysokotemperaturowe ma na celu zwiększenie obciążalności w temperaturze do 180C, czyli nawet o 60% w porównaniu do tradycyjnych technologii. Wymieniane linie mają większy przekrój i są dwukrotnie odporniejsze na zerwanie, ponadto zastosowany w przewodach rdzeń kompozytowy zwiększa ich obciążalność mechaniczną. Zastosowana technologia podnosi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej poprzez minimalizowanie ryzyka wystąpienia uszkodzeń przewodów.

Obecnie na terenie skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucja trwa przebudowa blisko 3 km odcinka linii 110 kV Grójec – Piaseczno na odcinku GPZ Grójec 1 – Grójec 2. Realizacja zadania podniesie pewność zasilania odbiorców w okolicach Grójca, zapewni przesył energii elektrycznej pomiędzy sąsiednimi oddziałami spółki oraz zwiększy zdolności przesyłowe w celu wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice.

Przebudowana linia 110 kV przebiega przez tereny leśne i jest szczególnie narażona na uszkodzenia z uwagi na jej znaczną szerokość i stosunkowo niskie zawieszenie przewodów – mówi Wojciech Nita, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna. - Nowo zamontowane przewody charakteryzują się większą odpornością na zerwanie i zginanie, a ich długość nie zwiększa się gdy wzrasta temperatura otoczenia. Wymiana kabli na tym odcinku linii pozwoli na zminimalizowanie ryzyka awaryjnych wyłączeń, ale także umożliwi efektywną obsługę obecnych i przyszłych odbiorców.

Podobna inwestycja miała już miejsce w powiecie tarnobrzeskim w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w regionie - szczególnie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”. Bezpośrednio do zmodernizowanej linii zostanie przyłączona nowa farma fotowoltaiczna „Jeziórko” o mocy 153,3 MVA, której budowa rozpoczęła się 8 grudnia 2022.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ