Partner serwisu
18 kwietnia 2023

Minister Anna Moskwa zainaugurowała konferencję: "Geotermia dla rozwoju polskich miast i społeczności"

Kategoria: Aktualności

Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem ilości wyprodukowanego ciepła. Ciepłownictwo systemowe obejmuje ok. 24% rynku ciepła i trafia do ponad 15 milionów Polaków, których domy są przyłączone do sieci ciepłowniczych. O wykorzystaniu potencjału geotermalnego Polski – obejmującego niemal połowę obszaru kraju – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji naukowej 17 kwietnia 2023 r. w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W wydarzeniu wziął również udział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Minister Anna Moskwa zainaugurowała konferencję: "Geotermia dla rozwoju polskich miast i społeczności"

Rozwój geotermii jako jednego z odnawialnych źródeł energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. – mówiła minister Anna Moskwa.

Podstawową dziedziną wykorzystania energii geotermalnej w Polsce jest ciepłownictwo sieciowe. W Polsce instalacje geotermalne dostarczające ciepło do systemu ciepłowniczego działają w siedmiu lokalizacjach: Mszczonów, Poddębice, Podhale, Pyrzyce, Stargard, Uniejów oraz od 2022 Toruń. Rozwój ciepłownictwa systemowego opartego na rozwiązaniach geotermalnych jest prognozowany w projekcie Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. Jako źródła stabilne i odnawialne, jednostki geotermalne są systemami efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, zwiększają udział OZE, pozwalają na oderwanie cen ciepła od cen surowców energetycznych oraz uprawnień do emisji CO2, a także redukują emisję zanieczyszczeń powietrza.

Szefowa resortu klimatu podkreślała duże możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania.

Rozwój energii geotermalnej jest bardzo ważnym obszarem w transformacji energetycznej i ciepłowniczej. To kierunek, który zapewnia lokalne bezpieczeństwo enegetyczne. Geotermia to stałe źródło ciepła, które powinniśmy nauczyć się wykorzystywać – akcentował wiceminister Piotr Dziadzio.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje inicjatywy i aktywnie działa na polu zwiększenia wykorzystania energii geotermalnej w Polsce, w tym w ostatnich latach głównie na cele ciepłownicze gmin i miast. Dzięki licznym programom wsparcia trend zainteresowania wykorzystaniem geotermii przez gminy i miasta rośnie. Podejmowane są działania skutkujące efektywnym wsparciem przedsiębiorstw ciepłowniczych m.in. w obszarze rozwoju geotermii. Uruchomiono programy wsparcia geotermii „Polska Geotermia Plus” (600 mln zł) oraz „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” (ostatnio zwiększony z 300 do 480 mln zł), który ma na celu rozpoznanie złóż termalnych w celu ich energetycznego wykorzystania.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ