Partner serwisu
31 lipca 2014

PGNiG Obrót Detaliczny rozpoczął dostarczanie gazu do 6,5 mln odbiorców

Kategoria: Aktualności

PGNiG Obrót Detaliczny, nowa spółka z GK PGNiG, rozpoczęła 1 sierpnia 2014 roku dostarczanie gazu do 6,5 mln klientów w Polsce. Dotychczas byli oni obsługiwanie przez PGNiG SA, dominującą spółkę Grupy.
 

PGNiG Obrót Detaliczny rozpoczął dostarczanie gazu do 6,5 mln odbiorców

Dla klienta
Rozpoczęcie działalności przez PGNiG Obrót Detaliczny to kolejny krok w budowaniu ładu korporacyjnego przez GK PGNiG.  W jego ramach została wyodrębniona spółka, która skoncentrowana będzie wyłącznie na kliencie.

Przejęcie klientów ma związek z nowelizacją Prawa energetycznego, a dokonało się na podstawie tzw. sukcesji generalnej, czyli przepisu umożliwiającego zastąpienie dotychczasowego sprzedawcy nowym bez konieczności podpisywania nowych umów z odbiorcami. Jednak w związku ze zmianą sprzedawcy klienci zachowują prawo jego zmiany bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z przedterminowym zakończeniem umowy.

Nowa spółka będzie obsługiwać klientów, zużywających mniej niż 25 mln m sześc. gazu rocznie, natomiast najwięksi odbiorcy gazu tacy jak np. zakłady chemiczne czy spółki energetyczne będą nadal obsługiwani przez PGNiG SA.

Bez zmian umowy
Klienci zużywający mniej niż 25 mln m sześc. gazu rocznie, będą go otrzymywać na takich samych warunkach umownych, na podstawie cen i stawek opłat wynikających z obowiązującej taryfy. Oznacza to, że jedyna zauważalna zmiana dla klientów to nowe nazwy oddziałów/regionów na dokumentach (np. pismach, fakturach itp.), które będą otrzymywać.

Decyzję o powstaniu PGNiG Obrót Detaliczny pojęli w kwietniu br. akcjonariusze PGNiG SA. Zgodnie z ich decyzją z majątku PGNiG SA wyodrębniono część majątku, który został aportem wniesiony do PGNiG Obrót Detaliczny. Do nowej spółki przeszło także ponad 30% pracowników PGNiG SA.

Rozpoczęcie działalności operacyjnej przez PGNiG Obrót Detaliczny oznacza także realne oddzielenie sprzedaży detalicznej od hurtowej przez PGNiG SA, co pomoże spółce w realizacji obliga gazowego w kolejnych latach.

Źródło i fot.: PGNiG

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ