Partner serwisu
10 lipca 2023

PGE Dystrybucja buduje stację 110/15 kV GPZ Jeziórko

Kategoria: Aktualności

Nowy obiekt spółki z Grupy PGE umożliwi przyłączanie odbiorców z Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) EURO-PARK WISŁOSAN obejmującej tereny po byłej kopalni siarki Jeziórko. Jednym z największych podmiotów przyłączonych do stacji będzie inwestycja realizowana przez PGE Energia Odnawialna – farma fotowoltaiczna Jeziórko o docelowej mocy 153 MW. 

PGE Dystrybucja buduje stację 110/15 kV GPZ Jeziórko

W ramach zadania inwestycyjnego zostaną wykonane m.in. 8-polowa rozdzielnia napowietrzna 110 kV, dwa stanowiska transformatorów 110/15 kV o mocy 16 MVA, 2 stanowiska zespołów kompensacyjnych, 2 stanowiska baterii kondensatorów oraz budynek rozdzielni 15 kV wraz z nastawnią.  Dla zasilenia budowanej stacji wykorzystana zostanie linia 110 kV Chmielów – Olendry. W drugim etapie planowane jest wprowadzenie do stacji dodatkowych linii kablowych zasilanych z linii 110 kV Chmielów – Tarnobrzeg.

Budowa GPZ Jeziórko to kolejna  z  dużych inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną na terenie oddziału Rzeszów. W sumie w 2023 r. na inwestycje sieciowe oddział planuje przeznaczyć ponad 530 mln zł, co jest rekordem w skali oddziału. Inwestycje te przyczynią się do poprawy warunków zaopatrzenia w energię elektryczną obecnych i przyszłych odbiorców - powiedział Grzegorz Pietrusza, Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów. 

Efektem prac będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego oraz poprawa wskaźników jakościowych dostarczanej energii elektrycznej. Nowy obiekt zapewni również optymalny przepływ generowanej w przyłączonych OZE energii elektrycznej. Dodatkową korzyścią płynącą z inwestycji jest możliwość przyłączania nowych podmiotów do sieci elektroenergetycznej spółki. 

Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na maj 2024 r., a jej koszt wyniesie 29,8 mln zł.
 

źródło: informacja prasowa PGE Dystrybucja
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ