Partner serwisu
24 sierpnia 2023

Enea pozyskała dwie nowe farmy fotowoltaiczne

Kategoria: Aktualności

Dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 MW zakupiła Enea od dewelopera instalacji PV. Jedna z nich znajduje się w Tarnowie (woj. dolnośląskie), druga w Tykocinie (woj. podlaskie). Inwestycja wpisuje się w Strategię Rozwoju Grupy Enea, która zakłada dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Enea pozyskała dwie nowe farmy fotowoltaiczne

Enea kupiła od dewelopera farm fotowoltaicznych dwie, działające od 2022 roku, farmy PV. Pierwsza z nich - farma fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 10 MW zlokalizowana jest w Tarnowie, gm. Ząbkowice Śląskie w województwie dolnośląskim. Druga o mocy zainstalowanej 2 MW, znajduje się w miejscowości Kapice-Lipniki, gm. Tykocin w województwie podlaskim.

Inwestycja wpisuje się w Strategię Rozwoju Grupy Enea, której realizacja zakłada „Zieloną zmianę Enei”, czyli zrównoważoną transformację Grupy budującą wzrost wartości, przy założeniu długofalowego celu – osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Enea planuje zrealizować ten cel właśnie dzięki dynamicznemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii.

Rozwój odnawialnych mocy wytwórczych jest jednym z najważniejszych zadań, jakie w najbliższych latach będzie realizować Grupa Enea. Zamierzamy nie tylko budować nowe instalacje fotowoltaiczne, ale będziemy także kupować te już istniejące. Tylko w ciągu 1,5 roku planujemy zwiększyć nasz potencjał mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii do 1 GW. Spółki celowe Grupy realizują kolejne projekty na dodatkowe kilkaset MW zielonej energii. W 2024 r. będziemy dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę – powiedział Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Enea aktywnie uczestniczy w transformacji sektora energetycznego i rozwija innowacyjne projekty oraz odnawialne źródła energii. Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych inwestycji w instalacje PV, które niebawem zostaną włączone do aktywów OZE Grupy Enea. Każda kolejna inwestycja to szybsze zwiększanie potencjału OZE i podnoszenie konkurencyjności Grupy Enea – przekazał Dariusz Szymczak, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych.

źródło: enea.pl
Brendol
2023-09-06
A po co ENEA kupuje farmy PV na terytoriach innych OSD?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ