Partner serwisu
25 sierpnia 2023

Polsko-brytyjskie rozmowy ministrów o energii

Kategoria: Aktualności

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z Ministrem ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero Grantem Shappsem. Spotkanie, które odbyło się 23 sierpnia 2023 r. wpisuje się w realizację planu współpracy w ramach Green Growth Partnership, ogłoszonego przez Premierów Rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Wielkiej Brytanii w ramach ustaleń ostatniego Komitetu Międzyrządowego w lipcu 2020 roku.

Polsko-brytyjskie rozmowy ministrów o energii

Współpraca dwustronna z Wielką Brytanią w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej koncentruje się aktualnie na sprawach związanych z budową sprawiedliwej niskoemisyjnej energetyki, w tym: rozwój OZE, promocja zastosowania energetyki jądrowej, w tym technologii SMR, rozwoju gospodarki wodorowej i magazynów energii.

Bez energetyki jądrowej nie jest możliwa skuteczna transformacja energetyczna. Dlatego Rząd RP podjął aktywne działania na rzecz budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągniecia tego celu – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Omówiono między innymi kwestie wspólnego promowania energii jądrowej jako zeroemisyjnego źródła pozwalającego bilansować system energetyczny w warunkach znacznego udziału OZE w miksie energetycznym oraz współpracę w zakresie szeroko pojętego otoczenia instytucjonalnego dotyczącego rozwoju technologii SMR.

Wojna w Ukrainie zmieniła także postrzeganie kwestii kształtowania miksu energetycznego przez państwa UE. Wszyscy mówią o dywersyfikacji dostaw i bezpieczeństwie energetycznym. My musimy jeszcze dodać do tego sprawiedliwą transformację. Transformację, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom, a przedsiębiorcom zapewni konkurencyjność w gospodarce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska przedstawiła także skuteczne działania Polski w uniezależnieniu się od rosyjskich dostaw surowców energetycznych, dzięki uruchomieniu Baltic Pipe oraz zamówionym wcześniej transportom LNG.

Nasze magazyny gazu są wypełnione w całości przed nadchodzącą zimą – podkreśliła minister Anna Moskwa.

 

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ