Partner serwisu
28 sierpnia 2023

NFOŚiGW dofinansuje rozbudowę ciepłowni w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie)

Kategoria: Aktualności

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie Sp. z o.o. br. otrzymało dotację i pożyczkę o łącznej wartości prawie 1,2 mln z programu Ciepłownictwo Powiatowe na rozbudowę lokalnej ciepłowni w Lipnie.

NFOŚiGW dofinansuje rozbudowę ciepłowni w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie)

Celem głównym przedsięwzięcia na poziomie produktu będzie rozbudowa węglowej ciepłowni lipieńskiego PUK o kocioł gazowy o mocy cieplnej nominalnej ok. 7,5 MW wraz z zewnętrzną i wewnętrzna linią gazową oraz instalacją OZE w postaci fotowoltaiki o mocy 9,9 kWP.
Wdrożenie tego efektywnego rozwiązania technologicznego umożliwi stabilne dostarczanie ciepła dla potrzeb grzewczych miasta w ciągu całego roku.

Obecnie pracujące w ciepłowni kotły na węgiel są w dużym stopniu wyeksploatowane. Produkcja ciepła jest wymagająca z uwagi na wykorzystywane paliwo, które nie jest ekologiczne i wymaga odpowiedniego magazynowania. Dodatkowo paliwo węglowe jest jednym z głównych przyczyn awarii technicznych spowodowanych zapychaniem i blokowaniem urządzeń transportowych.

Zastosowanie wysokosprawnych jednostek kotłowych oraz gazu LNG zapewni bezpieczne prowadzenie procesu technologicznego, będzie miało efekt antysmogowy oraz zredukuje hałas w środowisku.

Projekt pozwoli na zmniejszenie zużycia energii końcowej oraz także redukcję emisji CO2 do atmosfery oraz uzyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

W perspektywie beneficjent liczy na redukcję kosztów stałych prowadzenia działalności związanych z bieżącą obsługą ciepłowni, zmniejszenie nakładów finansowych związanych z transportem paliwa i obniżenie poziomu awaryjności infrastruktury.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ