Partner serwisu
31 marca 2015

Węgiel świetnym surowcem, złe są technologie

Kategoria: XIII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle

O tym, że pakiet klimatyczny nie powinien być odbierany, jako zagrożenie dla przemysłu, o cennych surowcach za przysłowiową złotówkę oraz o tym, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą poprawić efektywność energetyczną rozmawiamy z Romanem Walkowiakiem, doradcą energetycznym KGHM Polska Miedź.

Węgiel świetnym surowcem, złe są technologie

W jaki sposób w waszym przedsiębiorstwie dba się o poprawę efektywności energetycznej?

Efektywność energetyczną poza regulacjami prawnymi, które poprzez zachęty w postaci białych certyfikatów należy przede wszystkim budować przez ciągłe kształcenie naszej świadomości. Jak cenna i jakie znaczenie ma energia w naszym życiu zwłaszcza ta, która gwarantuje bezpieczeństwo życia, naszego zdrowia i otoczenia środowiska, z którym powinniśmy żyć w całkowitej symbiozie to dziś wiedza i przekonanie, którą każdy posiada? Ale energia musi spełniać jeszcze warunek pewności zasilania i być po przystępnej cenie – energia to dobro społeczne, która w naszej erze powinna być czerpana głownie z otaczającego nas środowiska.   Warto podkreślić, że mądre zarządzanie popytem i pozyskiwaniem energii to najważniejsza działalność w zakresie poprawy efektywności. To proces, który zaczyna się od budowania świadomości i tylko wtedy można poprawiać efektywność pracy urządzeń i ciągów technologicznych. To są tzw. rezerwy proste, które polegają na mądrym i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów, począwszy od włączania i wyłączania poboru energii w odpowiednim momencie.

Kolejny krok to wymiana urządzeń na mniej energochłonne, co mocno wiąże się z rachunkiem ekonomicznym, bo efekt finansowy jest w tym przypadku kluczowy. Pozostaje oczywiście cała gama działań na ciągach technologicznych rozumiany, jako szukanie optimum pomiędzy ceną energii, kosztami produkcji a ostateczną marżą produktu. W tym przypadku skupiamy się nad produkcją i ciągami technologicznymi gdzie tak naprawdę chodzi o spłaszczenie charakterystyki obciążenia i poszanowanie dobra, jaką jest energia przyjazna człowiekowi i środowisku. Ale pamiętamy także jak ważne jest też zarządzanie poborem energii przez budynki budowlane, aż do budowy systemów inteligentnego zarządzania procesami energii.  Dzisiejszy świat podejmuje wyścig w zakresie coraz mniej energochłonnych urządzeń, a to daje dużą szansę na oszczędne technologie i zamiast czasem podejmować decyzję o budowie kolejnej elektrowni lepiej w długofalowej strategii wykorzystywać mechanizmy zarządcze i pobudzać innowacyjność i przedsiębiorczość.

Wymiana urządzeń i budowanie świadomości pracowników to na pewno niejedyne działania podejmowane przez tak dużą firmę…

Oczywiście, tak duży odbiorca energii jak KGHM, podobnie zresztą jak cały przemysł energochłonny i wszyscy inni odbiorcy, dużą wagę przykładamy do kosztów energii, która okazuje się, że jest jedną z najwyższych w Europie, a takie kraje jak USA, Rosja czy Chiny cenę energii mają niższą od 50% do 30%. Stało to się powodem do szukania przez odbiorców energii, którzy skazani są na jednego dostawcę, jakim jest energetyka systemowa do poszukiwania własnych źródeł wytwarzania tak, aby docelowo pomniejszać koszty energii i być konkurencyjnym na rynkach. Takie działania spełniają podwójną rolę, po pierwsze pozwalają nam poprawić efektywność, a po drugie produkowana z własnych źródeł tańsza energia zmiksowana jeszcze dodatkowo z pakietem zielonej energii przynosi możliwość kontroli kosztów i wpływania na nie przez zarząd spółki. Podstawą naszych źródeł wytwarzania są przez cały czas kotły parowe i wodne na paliwo węglowe. Coraz częściej też jednak sięgamy po paliwo gazowe i produkcję energii w ramach OZE. Ambitny plan, zatwierdzony przez Zarząd KGHM to między innymi, aby 30% produkowanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Nie jest też już tajemnicą, że strategia KGHM przewiduję budowy farmy fotowoltaicznej za granicą i być może w oparciu o panele z własnej produkcji. Intensywnie KGHM przygotowuje się do uruchomienia takiego zakładu, który będzie produkował na początek 100 megawatów z paneli fotowoltaicznych. Mowa tu o cienkowarstwowych technologiach i ciągłym poszukiwaniu poprawy tej sprawności, bo efektywność energetyczna to nic innego jak właśnie szukanie poprawy sprawności energetycznej w każdym urządzeniu. Fotowoltaika jest doskonałym przykładem jak bardzo te sprawności w ostatnich latach się poprawiły. Mówi się, że amerykańskie firmy w tzw. zespołach modułowych uzyskują sprawność 30%, w co jeszcze rok temu nikt by nie uwierzył i wielu mówiłoby o wizjach.

A co z kosztami takich przedsięwzięć?

Koszty energii elektrycznej mają znaczący wpływ na każdą gospodarkę i produkt końcowy. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że poszukiwanie surowców czy nowych technologii dla produkcji taniej i ekologicznej energii, bo to też znaczące koszty pomijane zwłaszcza w naszym kraju to szukanie surowców, które w produkcji energii mogą nas zbliżać do minimalnych kosztów zmiennych a wręcz bliskich zero. To kierunek dziś czołowych technologii i dążenie najbardziej rozwiniętych krajów świata. Jest możliwości pozyskiwania energii z tanich źródeł wykorzystujących słońce ( też fuzje termojądrowe), woda, wiatr z magazynowaniem energii. To przełom i nowa energetyka przyszłości. My, jako odbiorcy energii, zabiegamy o to, aby odbiło się to na kosztach produkcji pozytywnie w rozumieniu konkurencyjnego rynku, a trzeba podkreślić, że to my musimy wszystko robić, aby konkurencja nam nie „ odjechała”. W sytuacji, kiedy energia jest znaczącym kosztem produkcji zrozumiałe jest zaangażowanie tych, którzy ta energie zużywają.  Staramy się, więc o to, żeby pozyskać tanią energię. Na tym samym zależy, każdemu odbiorcy zużywającemu energię elektryczną i cieplną.

 

Czy widzi pan jakieś zagrożenia dla przemysłu wynikające z założeń pakietu klimatycznego?

Jestem w tej kwestii bardzo otwarty i uważam, że na Pakiet Klimatyczny należy patrzeć, jako na szansę rozwoju i pozyskiwania nowych technologii, a nie jak na zło konieczne i zagrożenie. No i pytanie czy chcemy żyć wraz z naszymi rodzinami, wnukami w ekologicznie bezpiecznym otoczeniu bez zaskoczeń, że oto kolejny związek chemiczny naraża nas na utratę zdrowia i życia.  A skoro jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i to jest nasza szansa pokoleniowa, to powinniśmy grać wszyscy w jednej drużynie. Ostatnia dekada a może 7 – 8 lat to zastój i grzechy zaniechania. Każdy z nas marzy o tym, aby spacerując z mężem czy żoną, dzieckiem lub wnukiem, oglądać zieloną trawę, oddychać czystym powietrzem, żyć w zdrowym i ekologicznym kraju. To są procesy długofalowe, ale musimy być świadomi, że tym pakietem klimatycznym poprawiamy bezpieczeństwo. Jeszcze kilkanaście lat temu wielu z drwiną słuchało o pozyskiwaniu energii elektrycznej z takich surowców jak woda, wiatr, słońce, a dziś jest to realne. W tej chwili jest już zgoda, akceptacja świata na wprowadzanie nowych źródeł wytwarzania energii przyjaznych człowiekowi i środowisku. My jesteśmy w pierwszej fazie ponoszenia tych kosztów w zakresie OZE, które Niemcy ponoszą już 20 lat, ale w tej chwili wielkie koncerny niemieckie patrzą na to przychylnie, bo widzą w tym szansę dla siebie. Pakietu klimatycznego nie powinniśmy krytykować i traktować go, jako zagrożenia, ale raczej zastanawiać się, które technologie trzeba zmienić. Jeśli np. mówimy o węglu, tu również możemy doprowadzać do niskich emisji dzięki technologiom wykorzystywania związków chemicznych w nim zawartych. W USA czy w Europie zwłaszcza w Niemczech mocno pracuje się nad nowymi technologiami. Bo trzeba powiedzieć, że węgiel to znakomity surowiec z bogatą tablicą Mendelejewa i to przyszłość w kategoriach zgazowania czy fabryki chemicznej. Dzisiejsze, tzw. dość prymitywne technologie spalania węgla nie są efektywne. Na pewno jest to znakomity surowiec, ale trzeba dopracować technologie, które będą przyjazne środowisku. Powinniśmy wszystko robić, aby dołączyć do czołówki światowej w zakresie takich technologii.

Rozmawiała Ewelina Niewrzoł

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ