Partner serwisu
09 czerwca 2015

Bogusław Regulski: Służebność przesyłu to problem, który trzeba rozwiązać

Kategoria: XXII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

– Dla ciepłownictwa systemowego sprawa służebności przesyłu jest elementem kluczowym dla utrzymania bezpieczeństwa dostarczania ciepła do odbiorców, gdyż nie da się świadczyć tej usługi bez sieci ciepłowniczych. To także fundamentalny warunek rozwoju systemów ciepłowniczych, bez którego trudno będzie nam sprostać nowym wyzwaniom wynikającym z polityki klimatyczno-energetycznej  – wyjaśniał Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

 

Bogusław Regulski: Służebność przesyłu to problem, który trzeba rozwiązać

W 2010 r. zrobiliśmy badanie wśród członków Izby. Okazało się, że 82% istniejącej i budowanej infrastruktury ciepłowniczej nie miała uregulowanych stanów prawnych. Kiedy pojawiły się pierwsze oczekiwania co do rozwiązania tego problemu, mając informacje na temat sytuacji na rynku, z przerażeniem patrzyliśmy na potencjalne jego koszty. Udało nam się wówczas stworzyć grupę, która przyczyniła się do stworzenia projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. Mieliśmy wyszacowane potencjalne koszty tej procedury, a także wiedzę dotyczącą rozkładu potencjalnych roszczeń. 45% z nich stanowiły jednorazowe roszczenia. Chcieliśmy załatwić tę sprawę raz a dobrze.

Dzisiaj wiemy już, że ustawa o korytarzach przesyłowych nie zaistnieje. Nowe dokumenty prawne są raczej ukierunkowane na inwestycje przyszłościowe. Trzymamy wciąż rękę na pulsie. Patrząc na poziom oczekiwań właścicieli nieruchomości, odnosimy wrażenie, że problem infrastruktury liniowej jest raczej narzędziem do szybkiego wzbogacenia się właścicieli gruntów, bez względu na koszty społeczne. Trzeba przypomnieć, że branża nie walczy z koniecznością ponoszenia kosztów odszkodowań, gdyż taka forma relacji pomiędzy biznesem, państwem i społeczeństwem istnieje w każdym demokratycznym kraju. Chodzi jednak o to, aby były to autentyczne odszkodowania, a nie skok na kasę.

Fot. IGCP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ