Partner serwisu
26 kwietnia 2019

Odwadnianie główne zakładu górniczego z zastosowaniem rurociągu umieszczonego w otworze wielkośrednicowym

Kategoria: XXV Kongres Użytkowników Pomp

To tytuł prezentacji, z którą w czasie XXV Kongresu Użytkowników Pomp (16-17 maja 2019 r., Legnica) wystąpią Artur Kochanowski i Przemysław Marcinowski z KGHM Polska Miedź S.A.

Odwadnianie główne zakładu górniczego z zastosowaniem rurociągu umieszczonego w otworze wielkośrednicowym

„Czas to pieniądz” – są to słowa Benjamina Franklina, amerykańskiego uczonego i polityka. Cytat ten jest powtarzany na całym świecie i odmieniany we wszystkich językach. Czas – to parametr, który był jednym z głównych czynników branych pod uwagę podczas analizy technicznej i zasadności biznesowej w trakcie opracowywania planów budowy nowego rurociągu głównego odwadnia dla Oddziału Zakłady Górnicze „Rudna” KGHM Polska Miedź S.A.

Rurociągi głównego odwadniania kopalni buduje się głównie w rurach szybowych górniczych wyciągów szybowych i czyni się to w zdecydowanej większości, w szybach tzw. „wydechowych”, będących zarazem górniczymi wyciągami szybowymi „awaryjno-rewizyjnymi”. Powyższe powoduje, iż dostępność takich szybów jest bardzo ograniczona, a możliwość prowadzenia prac związanych z demontażem starego rurociągu i zabudową nowego rurociągu ograniczona do zmian tzw. „niefedrunkowych” – w przypadku O. ZG „Rudna” zazwyczaj jest to I i II zmiana w niedzielę (od godziny 6:00 do 22:00). Do tak mocno ograniczonego przedziału czasowego należy jeszcze dodać konieczność wykonywania kontroli i badań elementów górniczego wyciągu szybowego oraz oczywiście czas na niezbędne naprawy i remonty. Powyższe powoduje, że czas budowy nowego rurociągu głównego odwadniania w szybie, poprzedzony oczywiście demontażem starego rurociągu, to okres około 2 lat. Dodatkowo, zabudowa kolejnego rurociągu w rurze szybowej, spowodowałaby zmniejszenie jego przekroju, a co za tym idzie, pogorszenie parametrów wentylacyjnych kopalni. Ten czynni, był drugim z głównych parametrów, podczas analizy dot. budowy nowego rurociągu głównego odwadniania.

Poszukując rozwiązania dla dwóch ww. zagrożeń, czyli czasu i pogorszenia parametrów wentylacyjnych kopalni, zdecydowano się na budowę rurociągu głównego odwadniania w górotworze. Istotnym trzecim celem projektu było również wydłużenie żywotności rurociągu poprzez zwiększenie odporności na korozję – uzyskano to poprzez zastosowanie rur fiberglass, wykonanych z włókna szklanego wzmacnianego żywicą – o średnicy 133/8” (średnica wewnętrzna 304 mm).

Urządzenie wiertnicze rozpoczęło pracę 16 lutego 2016 r., wiercąc otwór na głębokość 1020 m. Opuszczanie pierwszej kolumny rurociągu do otworu technologicznego wielkośrednicowego, rozpoczęto 9 kwietnia, zaś próby ciśnieniowe rurociągu (odcinka zabudowanego w otworze) wykonano już 19 kwietnia, czyli po 9 tygodniach od rozpoczęcia wiercenia. 2 miesiące w stosunku do 2 lat, to zysk 22 miesięcy. Innowacyjność się opłaca!

Zakończenie całości projektu, którego zakres był znacznie szerszy i obejmował również budowę rurociągów na powierzchni, jak i na dole kopalni, zakończono 8 sierpnia 2016 r. Od tamtej pory, rurociągiem głównego odwadniania zabudowanym w otworze technologicznych wielkośrednicowym, jednym z trzech rurociągów głównego odwadnia O. ZG „Rudna”, wypompowano ok. 9,6 mln m3 wód dołowych.

fot. 123rf.com/zdj.ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ