Partner serwisu
10 września 2019

O Inwestycjach w energetyce

Kategoria: XXI Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Program drugiego dnia sympozjum Energetyka Bełchatów wypełnia cykl paneli technicznych, odbywających się równolegle na trzech salach. Jeden z paneli poświęcony był inwestycjom. Poprowadził go Jan Sakławski, z kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy sp.k.

O Inwestycjach w energetyce

Największą inwestycją w energetyce polskiej ostatnich lat jest budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Jakie były założenia projektu, jak przebiegała budowa – omówił Jerzy Kondratowicz z PGE GiEK, który m.in. porównał parametry starych i nowych jednostek funkcjonujących w opolskiej elektrowni.

Igor Hejke z Urzędu Dozoru Technicznego przedstawił wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego w układach zabezpieczeń nowo budowanych bloków energetycznych. – Przy planowaniu ryzyka bardzo ważne jest, żeby w korporacji jasno określić poziomy dopuszczalnego ryzyka. Jeśli firma realizująca inwestycję ich nie otrzyma, to założy własne. I może nie wziąć pod uwagę ryzyk istotnych dla zleceniodawcy – podkreślał.

Paweł Noakowski przybliżył profil firmy Dominion, która specjalizuje się w zakresie chłodni kominowych, kominów żelbetowych i stalowych, dostawie i montażu materiałów ogniotrwałych. – Dominion promuje nową technologię specjalizującą się w projektowaniu i budowie kopuł dla kompletnych obiektów magazynowych i specjalistycznych – mówił P. Noakowski. Wspomniał też m.in. o tym, że firma wybudowała chłodnie kominowe w Elektrowni Opole o wysokości 185 m oraz komin w Elektrowni Pątnów o wysokości 150 m.

„Posadownienie obiektów o wysokich wymaganiach eksploatacyjnych” – referat na ten temat wygłosił Michał Kasperczyk z firmy Franki Polska Sp. z o.o., która wprowadziła na rynek polski pale FRANKI. Zaletą tego rozwiązania jest np. możliwość kontroli nośności w trakcie wykonywania – w tym korekta warunków gruntowych, oraz szybkie przejęcie nośności bez konieczności zrealizowania osiadań.

Piotr Czeczenikow z Konsorcjum Przemysłowego INTEC-WAKMET mówił o modernizacji aparatury regulacyjnej bloków klasy 200, uwarunkowaną planowaną zmianą trybu ich pracy. Z kolei Maciej Jakubiak referował o rozwiązaniach Pentolu w zakresie inwestycji w energetyce na przykładzie odgazowywaczy STORK i systemu pomiarowego rozkładu temperatury w przekroju komory paleniskowej AGAM. – Odgazowywacze STORK wyróżnia m.in. możliwość osiągnięcia bardzo niskiej zawartości tlenu resztkowego <5ppb oraz niewielkie straty czynnika – nie ma potrzeby stosowania chłodnicy oparów – wymieniał prelegent.

Prowadzący panel Jan Sakławski (kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy sp. k.) zakończył cykl wystąpień referatem „Badanie prawne inwestycji w odnawialne źródła energii”.

Sympozjum Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 9-11 września w Hotelu Sport w Bełchatowie. Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK.

Panel odbył się w ramach XXI Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów 2019.


 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ