Partner serwisu
09 września 2019

Strategia na nowoczesność – panel techniczny na sympozjum Energetyka Bełchatów

Kategoria: XXI Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Doświadczenia z rozpalania kotła, porównanie instalacji SNCR czy problemy eksploatacyjne urządzeń do transportu materiałów sypkich w ekstremalnych warunkach – m.in. te tematy poruszano podczas PANELU TECHNICZNEGO „Strategia na nowoczesność”, który odbył się w ramach sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW.

Strategia na nowoczesność – panel techniczny na sympozjum Energetyka Bełchatów

Panel, moderowany przez Marcina Wasilewskiego z ABB, rozpoczął Paweł Bauerek z RAFAKO S.A. – firmy, która w bieżącym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Prelegent szczegółowo mówił o doświadczeniach z rozpalenia kotła BP-2450 dla bloku o mocy 910 MW w Jaworznie.

Problem: zły dobór urządzeń

Problemy eksploatacyjne urządzeń do transportu materiałów sypkich w ekstremalnych warunkach przybliżył Damian Kicmal z ADK System s.c. – Pierwszy, największy problem, jaki udało mi się zidentyfikować, to zły dobór urządzeń – podkreślał. – Powinniśmy robić analizy, ekspertyzy, poświęcać jak najwięcej czasu tym urządzeniom – radził D. Kicmal, wskazując na problemy z erozją, korozją czy kwaśnym punktem rosy.

Co zrobić z SF6?

Gospodarka gazem SF6 w obiegu zamkniętym była tematem kolejnego referatu, wygłoszonego przez przedstawicieli PROZON Fundacja Ochrony Klimatu.

Sześciofluorek siarki – 80% produkcji tego gazu jest wykorzystywane w branży energetycznej, która próbuje go jednak zastąpić, gdyż jest gazem cieplarnianym. – Stężenie tego gazu w atmosferze rośnie, więc wskazane jest tu działanie – mówił Krzysztof Grzegorczyk. – Gaz odzyskany z urządzeń energetycznych jest transportowany w specjalnych pojemnikach. Kiedy trafia do naszej fundacji jest badany na przenośnym analizatorze – opisywała Anna Wójcik. – W laboratorium kompleksowo analizujemy stan gazu. Następnie prowadzona jest jego certyfikacja – jeśli spełnia normy gazu technicznego lub normę gazu przeznaczonego do ponownego użycia – wyjaśniała.

– Przebadany gaz jest oceniany, czy nadaje się do regeneracji. Regeneracja to ponowne przetwarzanie odzyskanego fluorowanego gazu cieplarnianego. To, co się nie nadaje, poddawane jest utylizacji – kontynuował Krzysztof Grzegorczyk.

Technologie SNCR

Instalacje SNCR to jeden ze sposobów na to, by sprostać m.in. wymogom BAT czy BREF. Porównania kilku instalacji tego typu na blokach węgla brunatnego powyżej 300 MWel dokonała Teresa Motyczyńska, z ERC Technika GmbH. – W połączeniu z odpowiednimi metodami pierwotnymi, technologia SNCR – ERC Technik spełnia nawet surowsze wymagania BREF dotyczące NOx, również na największych kotłach – podkreślała.

Technologii SNCR dotyczyła również kolejna prezentacja. O efektywności inwestycji SNCR i ich wpływie na koszty eksploatacji (OPEX) na przykładzie kotła BB-1150 mówił Robert Żmuda z SBB Energy SA.

Sympozjum Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 9-11 września w Hotelu Sport w Bełchatowie. Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ