Partner serwisu
10 września 2019

Jakie paliwo wybrać?

Kategoria: XXI Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Panele dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska czy inwestycji znalazły się w programie drugiego dnia sympozjum Energetyka Bełchatów. Poruszano również szeroko tematykę doboru paliw w energetyce i kotłów do ich spalania.

Jakie paliwo wybrać?

Panel „Paliwa w energetyce” rozpoczął Jacek Śniegowski z PGE GiEK, omawiając projekt budowy dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra w perspektywie zmian w polskim systemie elektroenergetycznym. – Światowe trendy w energetyce wskazują na odchodzenie od energetyki węglowej na rzecz niskoemisyjnych jednostek wytwarzania, co jest zgodne ze strategią GK PGE, gdzie bardzo dużą wagę przywiązuje się do dywersyfikacji paliw – mówił prelegent, wyjaśniając powody wyboru technologii. Omówił układ technologiczny, wyprowadzenie mocy, wskazując, że wg założeń, dwie jednostki o mocy 717 MW mają rozpocząć pracę w 2024 r.

Referat uzupełnił Łukasz Gaszek, mówiąc m.in. o źródłach pozyskania gazu. – Długość nowego gazociągu przyłączeniowego wyniesie 70 km – informował.

O modernizacji kotłów pyłowych pod kątem zmiany paleniska na gazowe, na przykładzie kotła OPG-430 w EC Nowa, mówił Marcin Hermasz z Centralnego Biura Konstrukcji Kotłów SA. Wymienił powody modernizacji kotłów pyłowych, przedstawił też wnioski z projektów modernizacji palenisk pyłowych na palenisko gazowe lub/i palenisko ze współspalaniem.

Na temat kotłów – tym razem wielopaliwowych – referował też Adam Ossera, pracownik Valmet Automation. Opowiedział o optymalizacji pracy tych jednostek z wykorzystaniem Valmet DNA Combustion Manager. Przytoczył przykład firmy Stora Enso Ostrołęka, gdzie niedawno zoptymalizowano kocioł CFB. – Dzięki temu nastąpiło m.in. znaczne zmniejszenie wykorzystania węgla jako paliwa kosztem udziału biomasy – podkreślił Adam Ossera.

Tematykę kotłową poruszył również Grzegorz Szastok z Suitomo SHI FW Energia Polska Sp. z o.o., prezentując wielopaliwowy kocioł CFB w EC Zabrze. G. Szastok porównał technologie kotłowe w aplikacjach wielopaliwowych (kocioł CFB, BFB czy rusztowy). Wspomniał także o perspektywach rozwoju elektrociepłowni wielopaliwowych. – Dziś jest zapotrzebowanie na jednoczesne spalanie w zakresie udziałów 0-100% paliw węglowych, biomasowych i odpadowych – zaznaczył przedstawiciel Suitomo.

Stefan Salzgeher (BERTSCH ENERGY GmbH&CoKG) mówił o kolejnej generacji biopaliw. Zaprezentował pierwszy projekt referencyjny BERTSCH oparty na paliwie resztkowym z produkcji bioetanolu.

Dlaczego gaz jest alternatywą dla innych paliw? Na to pytanie odpowiadał Szymon Grunwald (Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ System S.A.), objaśniając, jak dobrze zaplanować proces przyłączeniowy, który trwa od 3 do 5 lat (do momentu uruchomienia przepływu gazu). Wskazywał na zalety gazu jako paliwa. – Rynek Mocy, Pakiet Zimowy – implikacje to promocja OZE i odchodzenie od węgla i kierowanie się w stronę gazu. „Gazówki” dobrze współpracują z OZE – podkreślał.

Paliwem dla energetyki może być również biomasa. Enea Połaniec była w Polsce pionierem jej energetycznego współspalania. Adam Kwiatkowski z połanieckiej elektrowni wspomniał, że stoi przed nią wyzwanie dostosowania do konkluzji BAT. – Opanowaliśmy i udoskonaliliśmy technologię Zielonego Bloku i nie musimy już korzystać z paliw importowanych. Kierunek to tylko biomasa krajowa – podkreślał. A. Kwiatkowski przybliżył ponadto plany związane z blokiem nr 1. – Myślimy – po skończeniu derogacji – o projekcie przebudowy pyłowego kotła na kocioł wielopaliwowy. Rozważane paliwo to gaz syntezowy, ustabilizowane osady ściekowe, biomasa i węgiel kamienny w ilości stanowiącej dopełnienie do energetycznego zapotrzebowania kotła – podsumował.

Panel prowadził Stanisław Tokarski z AGH.

Sympozjum Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 9-11 września w Hotelu Sport w Bełchatowie. Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ