O innowacjach na sympozjum w Bełchatowie
Magazyny energii, zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości, kierunki innowacji w sektorze energetycznym – to niektóre z problemów poruszonych w czasie panelu „Innowacje”, zorganizowanego w ramach sympozjum Energetyka Bełchatów.
Na temat rozwoju innowacyjności w PGE GiEK mówiła Wioletta Starczewska. Opisała m.in. obszary badawcze w PGE GiEK oraz źródła inicjowania projektów B+R. – Naszym celem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które będą stanowić przewagę konkurencyjną oraz redukować oddziaływanie na środowisko – podkreślała prelegentka. Zaznaczyła, że PGE GiEK realizuje kilka projektów, które są odpowiedzią na wyzwania stojące przed energetyką. Jednym z nich jest problem redukcji emisji rtęci, który mógłby być rozwiązany przez zastosowanie celowanych mieszanek soli bromu.
W. Starczewska mówiła również, że PGE GiEK pracuje m.in. nad projektem robota do inspekcji pyłowych kotłów energetycznych, czy nad projektem: „Ograniczenie wytrącania osadów twardych w absorberach IOS”. Spółka interesuje się także metodami zapobiegania zagrożeniom pożarowym na przenośnikach taśmowych.
Magazyny energii to temat, którego nie mogło zabraknąć w panelu poświęconym innowacjom. Czy magazyny to moda czy konieczność? – na pytanie starał się odpowiedzieć Janusz Kurpas (ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA). Mówił m.in. o kosztach takiego rozwiązania. – Bezwzględnie należy wziąć pod uwagę cały cykl życia, a więc CAPEX i OPEX – podkreślał, dodając, że istotne są tu też kwestie bezpieczeństwa.
hybrydowego sytemu magazynowania energii w akumulatorach chemicznych, w połączeniu z rozwiązaniem power-to-heat, przedstawił Andrzej Rocki z EST Energy Sp. z o.o. sp.k. (wygłosił referat: „Podniesienie sprawności wytwórczej w oparciu o układy magazynowania energii”). Z kolei Tomasz Lewandowski – przedstawiciel Mazur Energy Sp. z o.o. Sp.K. – omówił projekty „pod klucz” z finansowaniem dla energetyki konwencjonalnej oraz energii odnawialnej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Ciekawym punktem panelu była sesja inspiracyjna: „Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w energetyce”, którą poprowadził Paweł Brudny z Microsoft Sp. z o.o. Prelegent pokazał zastosowanie hololensów, np. w przypadku zepsucia się transformatora. – Gdy pracownik nie może sam rozwiązać problemu, może skorzystać z hololensów. Osoba, która jest z nim w kontakcie, na bieżąco przekazuje mu wskazówki. Rozwiązanie pozwala na pełną integrację z użytkownikiem – objaśniał Paweł Brudny.
Panel podsumował Michał Jabłoński z TGPE, nakreślając kierunki innowacji w sektorze energetycznym. – Jakie widzimy pola innowacyjności? Ulepszanie istniejących jednostek cieplnych, wykorzystanie niesterowalnego OZE i magazynów energii, energetyka rozproszona, CCS czy modernizacje sieci – wymieniał prelegent.
Sympozjum Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 9-11 września w Hotelu Sport w Bełchatowie. Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK.
Komentarze