DEBATA CIEPŁOWNICZA: Cel - efektywny system ciepłowniczy
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas DEBATY CIEPŁOWNICZEJ na konferencji ENERGETYKA BELCHATÓW 2019 był efektywny system ciepłowniczy. Wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Bogusław Regulski, moderator dyskusji w pierwszej kojelności poruszył własnie to zagadnienie.
– W naszym przedsiębiorstwie od kilku lat zmierzamy tą ścieżką. Nie jest to jednak ścieżka usłana różami, ponieważ w ciepłownictwie borykamy się z wieloma problemami, przede wszystkim finansowymi. Jesteśmy ostatnim sektorem w Polsce w 100% regulowanym i to niestety przekłada się na nasze ekonomiczne problemy – powiedziała Małgorzata Niestępska, prezes zarządu PEC Ciechanów zapytana o kwestię efektywnego systemu ciepłowniczego. – W przyszłym roku chcemy rozpocząć kolejne inwestycje przybliżające nas do tego celu. Chcemy wybudować nowe źródło biomasowe a także kontynuować inwestycje w źródło gazowe wytwarzające w kogeneracji.
– W naszej grupie posiadamy oddziały w różnych lokalizacjach. Mamy miejsca w których jesteśmy właścicielem zarówno sieci i źródła oraz kilka gdzie mamy tylko źródło. Tam gdzie mamy wszystko jesteśmy już efektywni energetycznie a w lokalizacjach gdzie tylko wytwarzamy, to właścicielowi sieci dystrybucyjnych zapewniamy efektywność poprzez dostawę ciepła z kogeneracji – powiedział Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła. – świat nie stoi w miejscu więc musimy patrzeć dalej. W naszej strategii mamy jasno okroślone kierunki w których będziemy się rozwijać. Chcemy w horyzoncie 2020/30 wybudować około 1000MW nowych mocy i usyskać 50% paliw niskoemisyjnych w maszym miksie. Chciałbym też podkreślić znaczenie nowego wsparcia dla kogereneracji które pozwala na zaplanowanie budowy elektrociepłowni w horyzoncie nawet 15 letnim. Wcześniej takiego systemu nie było.
Ważnym aspektem dla ciepłownictwa jest również struktura paliwowa, Grzegorz Szastok, członek zarządu firmy Sumitomo przybliżył obecne trendy panujące w tej strukturze w europie.
– Na rynku europejskim widzimy coraz większy trend w którym spółki zwracają swą uwage w stronę kotłów wielopaliwowych i produkcji ciepła z odpadów i biomasy. Realizujemy takie projekty np. w Szwecji i Finlandii – poinformował Grzegorz Szastok – w Niemczech natomiast często spotykamy się z zamianą kotłowni węglowych na opalane paliwem alternatywnym np. drewnem rozbiórkowym. Tam już się to dzieje.
Debata odbyła się w ramach XXI Sympozjum Naukowo-Technicznego ENERGETYKA BEŁCAHTÓW.
Debata Ciepłownicza: Strategia dla ciepłownictwa (09.09.2019 17.45 - 19.15)
Tematyka:
- ekonomia przedsiębiorstwa,
- nowe sposoby na generację ciepła,
- wsparcie dla kogeneracji,
- efektywny system ciepłowniczy.
Moderator: Bogusław Regulski, Wiceprezes Zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
Uczestnicy dyskusji:
Marek Ciapała, Wiceprezes Zarządu ds.Wytwarzania, PGE GIEK S.A.
Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu, PGE Energia Ciepła
prof. Janusz Lewandowski, Politechnika Warszawska
Małgorzata Niestępska, Prezes Zarządu, PEC Ciechanów
Grzegorz Szastok, Dyrektor Handlowy,Członek Zarządu, Sumitomo SHI FW EnergiaPolska Sp. z o.o.
Aleksander Zawisza, Zastępca DyrektoraPionu Rozwoju Rynku Gazu, OperatorGazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Komentarze