Partner serwisu
29 września 2020

COVID-19 – działania biznesowe w drodze do nowego standardu

Kategoria: XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych, 28-30 września 2020, Szczecin

– W ostatnim czasie nastąpiło przejście dużej części biznesu do trybu zdalnego, co pociągnęło za sobą wiele nowych wyzwań, do których nie do końca byliśmy przygotowani – mówił płk dr Piotr Potejko, Doradca Zarządu do spraw bezpieczeństwa w Deloitte Polska, który przygotował jeden z referatów wprowadzających, wygłoszonych w czasie XIX Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.

COVID-19 – działania biznesowe w drodze do nowego standardu

– To, co wydarzyło się w marcu w Europie, znacząco przyspieszyło rozwój Przemysłu 4.0 i procesów w IT – podkreślał Piotr Potejko, dodając jednocześnie, że sytuacja spowodowała pojawienie się wielu problemów. Wystąpiły np. trudności w komunikowaniu się. – Nie do końca jesteśmy gotowi do pełnej komunikacji zdalnej, choć w naszym kraju nastąpiła mocna transformacja. Pewne rzeczy, dotąd niemożliwe, stały się możliwe – zaznaczył prelegent. Wskazywał, że komunikacja w wymiarze społecznym zaczyna powodować pewne problemy w obszarze funkcjonowania biznesu. – Zauważamy to zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy poprzez separację, poprzez ciągłą pracę zdalną, mają problem z komunikacją w zespole.

Kolejny element, który można dziś zaobserwować, to trudności w zorganizowaniu tygodnia i dnia pracy zdalnej. Pojawia się konieczność dzielenia czasu między pracę a sprawy osobiste, występuje utrudnienie w alokacji zadań ad hoc.

Bez odpowiedniego przygotowania organizacji może pojawić się także brak transparentności w zakresie wykonywanej pracy i jej postępów. Zagrożeniem jest również spadek motywacji i zaangażowania pracowników.

Piotr Potejko podkreślał, że na działania w zakresie Digital Workplace należy patrzeć w trzech perspektywach czasowych. Na początku warto skupić się na wykorzystaniu obecnych narzędzi oraz zbudowaniu fundamentów pracy zdalnej. W średnim terminie należy zoptymalizować narzędzia i metodyki pracy. W długim terminie trzeba przygotować organizację na ciągłe efektywne działanie w trybie pracy zdalnej.

Jakie są tu rekomendacje? Piotr Potejko wymienił następujące: ponowna ocena ryzyka, ustalenie właściwych środków bezpieczeństwa i kontroli, opracowanie procedur, informowanie pracowników, zmiana organizacji pracy.

– Teraz panuje pewna era niepewności i wszystko, co wokół nas się dzieje, wpływa na tą erę. Bezpieczeństwo jest tymczasem bardzo ważnym elementem funkcjonowania każdego człowieka, również biznesu. Pytanie: czy tą niepewność zamienimy na pewność, podejmując odpowiednie decyzje? – zastanawiał się prelegent.

***

XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych odbywa się w dniach 28-30 września br. w Hotelu Vulcan w Szczecinie. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbywa się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

Gospodarzem Honorowym imprezy jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., organizatorem – BMP, wydawca m.in. „Chemii Przemysłowej", „Energetyki Cieplnej i Zawodowej" oraz portalu www.kierunekCHEMIA.pl i www.kierunekENERGETYKA.pl. Konferencja objęta jest Patronatem Honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Imprezę można śledzić online na portalu www.kierunekCHEMIA.pl.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ