Partner serwisu
12 lipca 2021

Rozpoczęło się XXVIII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Kategoria: XXVIII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

450 specjalistów związanych z branżą ciepłowniczą przyjechało do stolicy polskich Tatr, by jak co roku wziąć udział w Wiosennym Spotkaniu Ciepłowników, które po raz kolejny - za sprawą pandemii - nietypowo odbywa się w lipcu.

Rozpoczęło się XXVIII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Podczas 2 dni intensywnych obrad najważniejszym tematem będzie transformacja ciepłownictwa. W czasie panelu wprowadzającego i sześciu paneli technicznych wygłoszone zostaną 43 prezentacje, w dwóch debatach udział weźmie 16 ekspertów.

- Polityka klimatyczna UE wpływa niewątpliwie na ciepłownictwo. Branża musi przejść gruntowną transformację, która może kosztować do 2040 roku ok. 100 mld zł - mówił na otwarciu konferencji Adam Grzeszczuk, prezes BMP, który wymienił główne problemy ciepłownictwa, omawiane podczas dwóch konferencyjnych dni.

- Od 28 lat spotykamy się na Wiosennych Spotkaniach Ciepłowników, dyskutujemy, mamy nowe pomysły co zrobić z naszą branżą. Dziś jednak jesteśmy w szczególnej sytuacji. Rozpoczęliśmy transformację energetyczną. Przyszłość branży nie jest jeszcze może jasna, ale jedno jest pewne. To nie będzie - jak dotąd - ewolucja, a rewolucja, co wynika z polityki UE, ale i ze zmiany świadomości naszych klientów - zaznaczył Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A.

Od wielu lat konferencję merytorycznie wspiera Politechnika Warszawska. - Rewolucji nie robi się samemu, więc to osobiste spotkanie to dobra okazja, by wspólnie pracować, rozmawiać, by rozwiązać problemy ciepłownictwa – mówił Wojciech Bujalski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

- Jesteśmy w szczególnej sytuacji, sektor przeszedł niesamowitą transformację. Ale mieliśmy na to czas. Dziś tego czasu mamy bardzo mało. Te zmiany, którym musimy sprostać, stoją pod dużym znakiem zapytania m.in. z powodu braku owego czasu. Wyzwania są jednak po to, by je pokonywać. Wierze, że ciepłownictwo systemowe przetrwa kolejne dekady – podkreślał Jacek Szymczak z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Strategia da ciepłownictwa. Jak dostosować się do nowych wyzwań? To tytuł panelu wprowadzającego, gdzie zaproszeni eksperci nakreślą tło całego wydarzenia i omówią sytuację, w której obecnie znajduje się polskie ciepłownictwo. Temat zostanie rozwinięty podczas pierwszej dyskusji Projekt TRANSFORMACJA. Jakie powinno stać się polskie ciepłownictwo?  Zaproszeni paneliści z biznesu, nauki i firm związanych z ciepłownictwem porozmawiają o najważniejszych zmianach w ciepłownictwie i roli, jakie musi ono odegrać w transformacji całej energetyki.

Rozwój sieci i systemów ciepłowniczych, Nowe trendy w ciepłownictwie, Optymalizacja i efektywność, Paliwa dla PEC-ów, W stronę ciepłownictwa 4.0 i Ciepłownictwo a ochrona środowiska – to tytuły 6 paneli wykładowych, w czasie których specjaliści przedstawią techniczne aspekty zmian i podzielą się doświadczeniami oraz najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Zwieńczeniem drugiego dnia, jak i całej konferencji, będzie debata: Gotowi na zmianę? Zarządzanie w spółkach ciepłowniczych w dobie transformacji – uczestnicy porozmawiają o rozwiązaniach wspomagających zarządzanie i najważniejszych aspektach wdrażania zmian.

Poza bogatą merytoryką, podczas wydarzenia odbędzie się również m.in. uroczysta Gala Ciepłownicza, na której tradycyjnie wręczona zostanie statuetka Klucza Sukcesu – za wkład w rozwój polskiej energetyki.

***

XXVIII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników odbywa się w dniach 12-14 lipca 2021 r. w Zakopanem. Organizatorem sympozjum jest BMP Sp. z o.o. - wydawca magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ