Partner serwisu
18 marca 2021

Webinarium BMP: Wodór w energetyce i przemyśle

Kategoria: Webinarium BMP: Wodór w energetyce i przemyśle

Wodór coraz częściej nazywany jest „paliwem przyszłości”, które może zastąpić dotąd wykorzystywane w energetyce paliwa kopalne. I choć w tym momencie jego znaczenie jest dość małe, jednak po opracowaniu wydajnych metod produkcji (najlepiej „zielonych”) i transportu, może stać  się dobrą alternatywą i faktycznie wyznaczyć nowe standardy w produkcji energii elektrycznej i ciepła na świecie.

Webinarium BMP: Wodór w energetyce i przemyśle

Czy wodór może być zatem panaceum na nasze energetyczne problemy? Jak wyglądają perspektywy adaptacji tego paliwa w energetyce? Na te pytania postaramy się opowiedzieć podczas WEBINARIUM „Wodór w energetyce i przemyśle”

Antoni Dziuban
2021-04-16
WODA - WODÓR - ENERGIA - WODA - to jedyna efektywna i krótka ścieżka ZEROEMISYJNEJ Gospodarki Obiegu Zamkniętego w obszarze energetyki rozproszonej niezależnej od lokalizacji i warunków atmosferycznych.
Oczywiście można wykorzystać energię z niestabilnych źródeł energii odnawialnej(wiatr, słońce)
Czy dysponujemy technologią?
Tak
Na jakim etapie rozwoju?
a) Wykonano prototypy w skali półprzemysłowej - PALNIK.
b) W skali laboratoryjnej REAKTOR II
c) W skali laboratoryjnej TURBINA WODOROWA
d) W skali przemysłowej REAKTOR I
REAKTOR I generacji w wersji przemysłowej dla elektrociepłowni 300 MWe był prezentowany w Instytucie Energetyki w 2012 r. dla firm energetycznych i biur projektów oraz dla Azoty Puławy. REAKTOR I był zaprojektowany na potrzeby modernizacji elektrociepłowni 300 MW - była wykonana kompletna dokumentacja.
Czego potrzeba?
Kapitału do wykonania dokumentacji technicznej i wybudowania modułu demonstracyjnego w skali przemysłowej:
a) PALNIK - z ciągłym odbiorem energii cieplnej i kondensacją i specjalną modułową turbiną.
b) REAKTOR II - z ciągłym odbiorem energii cieplnej i produkcją WODORU. Jest to podstawowy element ZEROEMISYJNEJ elektrowni poligeneracyjnej.
c) TURBINA WODOROWA - z ciągłym odbiorem energii elektrycznej i cieplnej i z kondensacją.
d) Odtworzenie dokumentacji technicznej - REAKTOR I generacji.
PALNIK jest zasilany paliwem węglowodorowym (20% - 50%) i specjalne spreparowaną wodą.
REAKTOR II jest zasilany biomasą, lub odpadami, lub frakcją podsitową, lub osadami ściekowymi, lub mułem węglowym, lub węglem, lub odpadami niebezpiecznymi lub ich mieszaniną. Reagent to H20.
REAKTOR II generacji w 80% jest integralny z REAKTOREM I generacji.
REAKTOR I generacji jest adaptacją do energetyki technologii metalurgicznej więc wszelkie problemy materiałowo-konstrukcyjne zostały rozwiązane. Materiały i konstrukcja REAKTORA I lub II i układ technologiczny przepływu substratów i reagentów jest stosowany od 1974 roku a układ energetyczny i konstrukcyjny został opatentowany w 1949 r.
Opracowaliśmy niezawodny i szybki system eliminacji przestojów serwisowo-remontowych.
REAKTOR I lub II generacji może pracować jako elektrownia rezerwowa i może być również wykorzystany jako magazyn energii z OZE.
REAKTOR I może służyć do modernizacji istniejących elektrowni węglowych i przekształcenia ich w ZEROEMISYJNE i ZEROODPADOWE ELEKTROWNIE POLIGENERACYJNE
Zapraszamy do współpracy
Antoni Dziuban
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ