Partner serwisu
27 kwietnia 2022

Klucz Sukcesu dla MPEC Kraków

Kategoria: XXIX Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Podczas gali ciepłowniczej XXIX Wiosennego Spotkania Ciepłowników wydawnictwo BMP tradycyjnie wręczyło prestiżowe wyróżnienie - Klucz Sukcesu - przyznawane osobom lub firmom za ich wybitny wkład w rozwój polskiego sektora ciepłowniczego. Nagrodę odebrał prezes MPEC Kraków Marian Łyko z rąk prezesa zarządu BMP Adama Grzeszczuka. Laudację wygłosił Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Klucz Sukcesu dla MPEC Kraków

MPEC Kraków

W 65 latach działalności, najpierw Miejskich Ciepłowni, a następnie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie odbija się historia miasta i historia gospodarcza kraju. Przedsiębiorstwo powstało, by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło powstającej przy kombinacie robotniczej dzielnicy Nowa Huta. Choć gdy rozpoczynało działalność w 1953 r., obszar ten włączony był już od dwóch lat w granice administracyjne Krakowa, jeszcze długo w oficjalnych dokumentach widniało „MPEC w Nowej Hucie”, a gdy inwestycje opisane były jako prowadzone w Krakowie, niezawodnie oznaczało to, że nie są one wykonywane w nowej wschodniej dzielnicy. Choć trwałe wciąż jest przekonanie, że kombinat metalurgiczny powstał przy grodzie pod Wawelem niejako „za karę”, niewątpliwie instytucje takie jak MPEC są wspólnym dobrem, czynnikiem łączącym, podnoszącym komfort życia w różnych obszarach miasta. W swojej historii MPEC dzielił z całą Polską ambicję wielkich planów gospodarczych władz komunistycznych, płonną nadzieję skokowego rozwoju lat 70., kryzysy i transformacje.

Działał dzięki decyzjom, które zapadały na wysokich szczeblach lub mimo odczuwania ich skutków, za każdym razem starając się dostosować do sytuacji. Dzieje przedsiębiorstwa pokazują zaskakującą stabilność, w porównaniu z innymi sektorami gospodarki, które nie były w stanie pełnić wszystkich swoich zadań m.in. w czasach kryzysu lat. 80., czy zmian ustrojowych początku lat 90. MPEC przeszedł również kilka etapów zmian technologicznych: użytkowanie kotłowni zdalczynnych, następnie przejęcie kotłowni lokalnych (co właściwie było cofnięciem w rozwoju, ale i koniecznością), uruchomienie podaży ciepła najpierw z mniejszych źródeł: elektrowni na Dajworze i kombinatu metalurgicznego, a następnie z elektrociepłowni Łęg i Skawina, wreszcie zmiany mające na celu dbałość o środowisko: likwidacja wszystkich własnych kotłowni na paliwo stałe i trwające wciąż starania mające na celu likwidację niskiej emisji z indywidualnych palenisk na terenie Krakowa.

MPEC nie ogranicza się jednak tylko do swojej podstawowej misji dostarczania ciepła. Zależnie od warunków społecznych, w jakich przyszło mu działać, angażował i angażuje się w rozwijanie pasji pracowników, dawniej poprzez działalność klubu „Iskierka”, czy organizowanie wyjazdów i kolonii, obecnie przez wspieranie m.in. aktywności sportowych i muzycznych pracowników. Symbolem symbiozy między miastem i przedsiębiorstwem jest wspieranie ważnych inicjatyw kulturalnych i charytatywnych. Śladem tego wrośnięcia w Kraków są nie tylko pomniki, które powstały m.in. ze składek MPEC i jego pracowników, ale również wzrost świadomości o konieczności ochrony środowiska dzieci, które wychodzą z warsztatów „Przygody z ciepłem”.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie - to jeden z liderów branży ciepłowniczej w Polsce. Firma, która powstała w roku 1953 - to jedna z kluczowych krakowskich spółek komunalnych zapewniająca obecnie ciepło dla ponad 65 procent mieszkańców miasta. Ciepło z miejskiej sieci liczącej obecnie prawie 900 kilometrów (z czego niemal 70 procent to rury preizolowane wykonane w najnowocześniejszej technologii umożliwiającej sygnalizowanie ewentualnych, niekontrolowanych wycieków wody) trafia do osiedli mieszkaniowych, galerii handlowych, sal kongresowych, biur, szkół, szpitali i kościołów. Dostarczana przez MPEC czysta i bezpieczna energia Krakowa - oprócz centralnego ogrzewania - służy również do innych celów technologicznych, takich jak klimatyzacja, wentylacja i np. podgrzewanie wody w basenach czy płyt boisk piłkarskich.

Wydając na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponad 1 miliard 300 milionów złotych MPEC zbudował jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów ciepłowniczych. Obejmuje on - oprócz ułożonych w układzie pierścieniowo-rozgałęzionym ciepłociągów - także ponad 10 tysięcy węzłów ciepłowniczych, około 7 tysięcy komór, przepompowni sieciowych i urządzeń takich jak kompensatory sieciowe, armatura odcinająca i regulacyjna (zawory klapowe i kulowe.) Krakowskie MPEC zdalnie nadzoruje prace najważniejszych punktów systemu ciepłowniczego Krakowa i Skawiny.

Oprócz dostarczania energii cieplnej MPEC Kraków - to również jeden z wiodących w Polsce producentów kompaktowych węzłów ciepłowniczych spełniających najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, co potwierdzają znak CE oraz certyfikat ISO 9001.

Działania MPEC S.A. wpisują się w strategię Krakowa, tj. walki o czyste powietrze, co w praktyce oznacza obecnie - już nie, jak wcześniej, zastępowanie palenisk węglowych ekologicznym ciepłem sieciowym - ale także coraz bardziej efektywnych sposobów dostarczania ciepła ekologicznego, tj. budowę sieci wyspowych i rozwój energetyki rozproszonej poprzez wykorzystanie np. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, wód geotermalnych itp. Nowatorskie badania w tej dziedzinie monitoruje i sprawdza ich efektywność w procesach pilotażowych nowa jednostka zajmująca się w MPEC innowacjami.

W ostatnich latach dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej Spółka przyczyniła się do likwidacji ponad 4,5 tysiąca palenisk węglowych. Ekologiczne ciepło z MPEC dotarło nawet do serca miasta - na krakowski Rynek, gdzie ogrzewa Sukiennice i Wieżę Ratuszową. Miejska sieć ciepłownicza oplata obecnie niemal całe historyczne centrum Krakowa. Z Rynku Głównego sięga po krańce miasta.

Wielkim przedsięwzięciem, jakie realizuje Spółka przy współpracy z wytwórcami ciepła jest program "Ciepła woda bez piecyka" czyli zastępowanie na starszych osiedlach mieszkaniowych Krakowa piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody. W ostatnich kilkunastu latach dzięki temu zlikwidowano już ponad 45 tysięcy piecyków, co podniosło komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Troska o poprawę jakości krakowskiego powietrza - to także budowa świadomości ekologicznej mieszkańców; głównie wśród najmłodszych krakowian. MPEC opracował i prowadzi nowatorski program edukacyjny "Przygody z Ciepłem" adresowany do uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest zapoznanie dzieci - przez zabawę - z procesem dostarczania energii cieplnej, sposobami racjonalnego gospodarowania ciepłem oraz z działaniami na rzecz poprawy jakości krakowskiego powietrza. W zajęciach wzięło już udział kilka tysięcy dzieci z krakowskich szkół.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ