Partner serwisu
05 września 2022

Ruszył Bełchatów

Kategoria: XXIV Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy, zielona transformacja, nowoczesne rozwiązania dla energetyki – to niektóre z tematów poruszanych w czasie kolejnej edycji sympozjum „Energetyka Bełchatów”, które rozpoczęło się 5 września w Bełchatowie.

Ruszył Bełchatów

– Wychodząc z epidemii nie mieliśmy pojęcia, że już za chwilę za wschodnią granicą będą rozgrywać się wydarzenia, które tak bardzo wpłyną na naszą sytuację, na naszą gospodarkę i naszą energetykę – mówił Adam Grzeszczuk, prezes firmy BMP, nakreślając podczas otwarcia konferencji ogólną sytuację w polskiej elektroenergetyce i przemyśle. – Analitycy rynkowi w oparciu o obecne trendy przewidują, że zużycie węgla na świecie wzrośnie do rekordu z 2013 r., do poziomu 8 mld t. MAE ocenia, że tylko w Europie zużycie w br. zwiększy się o 7% – informował A. Grzeszczuk. Przedstawił także kilka kluczowych dziś danych, m.in., że średni miesięczny koszt wytworzenia energii elektrycznej w Europie w sierpniu br. pobił wszelkie rekordy: Włochy: 500 euro za MWh, Niemcy: 1000 euro za MWh. Równocześnie, kilka dni wcześniej (25 lipca br.), padł kolejny rekord w produkcji en. el. z fotowoltaiki. Między godz. 12.00 a 13.00 generacja ze źródeł PV wyniosła 6,6 GWh. Moc polskich źródeł fotowoltaicznych na koniec maja wyniosła ponad 10,2 GW – to wzrost rok/roku o 105%.

Debaty, referaty, stoiska

Prezes BMP pokrótce omówił też bogaty program sympozjum. W agendzie znalazły się trzy debaty („SUWERENNOŚĆ ENERGETYCZNA W KONTEKŚCIE SYTUACJI GEOPOLITYCZNEJ”, „NOWOCZESNA ENERGETYKA KONWENCJONALNA” oraz „ZIELONY WEKTOR ZMIAN W
ENERGETYCE”), panel techniczny poświęcony innowacyjnym rozwiązaniom dla energetyki w Polsce i na świecie oraz równolegle prowadzone sesje tematyczne, m.in.: „ENERGIA DLA KLIMATU”, „MODERNIZACJE i UR”, „OCHRONA ŚRODOWISKA W ENERGETYCE”, „CYFRYZACJA W ENERGETYCE”, „PALIWA W ENERGETYCE”.

Uzupełnieniem programu są wycieczki techniczne (do Elektrowni Bełchatów oraz KWB Bełchatów) i wystawa kilkudziesięciu stoisk firm prezentujących swoją ofertę dla energetyki (również wystawa samochodów elektrycznych).

PGE GiEK – Honorowy Gospodarz

Od lat organizację konferencji wspiera PGE GiEK, pełniąc rolę Honorowego Gospodarza. – W imieniu swoim i zarządu PGE GiEK serdecznie witam na sympozjum Energetyka Bełchatów – wydarzeniu, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań energetyków – mówił Andrzej Legeżyński, prezes PGE GiEK. – To tu, w miejscu potocznie nazywanym stolicą polskiej energetyki, będziemy przez najbliższe dni mówić o energetyce konwencjonalnej, ale i energetyce przyszłości, w tym o OZE, atomie, SMR-ach. Będziemy rozmawiać o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i stabilność pracy systemu, ale i całej gospodarki, która bez tej energetyki nie może funkcjonować – podkreślał prezes Legeżyński, który następnie przedstawił najważniejsze i aktualne informacje o PGE GiEK, w referacie „Znaczenie energetyki konwencjonalnej w dobie trwającej transformacji”.

***

XXIV sympozjum naukowo-techniczne Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 5-7 września 2022 r. w Bełchatowie. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP (wydawca m.in. magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa), rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK. W sympozjum bierze udział ponad 500 uczestników.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ