Partner serwisu
05 września 2022

Znaczenie energetyki konwencjonalnej w transformacji

Kategoria: XXIV Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

– Przed Polską stoi największe wyzwanie ze wszystkich europejskich krajów. Nasz obecny miks bazuje w ok. 70 proc. na węglu, a energetyka odnawialna wciąż jest branżą rozwijającą się. Aby zmienić te proporcje potrzebne jest przejście z energetyki węglowej na OZE, co w praktyce oznacza, że od węgla należy odchodzić stopniowo, a nie drastycznie – mówił Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w referacie otwierającym XXIV sympozjum Energetyka Bełchatów.

Znaczenie energetyki konwencjonalnej w transformacji

Na wstępie prelegent przypomniał najważniejsze dane o spółce PGE GiEK, która jest największym producentem węgla brunatnego, a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce – produkcja energii el. pokrywa w niektórych miesiącach blisko 40% zapotrzebowania systemu. Produkcja ta w 2021 roku w PGE GiEK wyniosła 57,4 TWh, a Oddziały PGE GiEK (tj. El. Bełchatów, El. Turów, El. Opole, El. Rybnik oraz ZEDO) dostarczyły wówczas na rynki lokalne 5,13 mln GJ ciepła.

Transformacja energetyczna w Polsce
Prezes Legeżyński przypomniał, że polska gospodarka i energetyka w dużym stopniu zostały zbudowane na węglu, jednak w dłuższej perspektywie czasowej paliwo to będzie zastępowane innymi nośnikami energii. – Sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę kilka aspektów: moment startu, miks energetyczny oraz potrzeby społeczności zamieszkujących regiony węglowe – podkreślał, dodając, że transformacja energetyczna aktywów PGE GiEK będzie realizowana zgodnie z zapowiedziami Grupy PGE, która ogłosiła osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., co jest zgodne z zapowiedziami polskiego rządu w tym zakresie.

Największe wyzwanie
Prelegent zaznaczył, że istotne jest odpowiednie dobranie prędkości zmian, które w najbliższych latach będą zachodziły, w ramach transformacji. – Przed Polską stoi w tym zakresie największe wyzwanie ze wszystkich europejskich krajów. Nasz obecny miks energetyczny bazuje w ok. 70 proc. na węglu, a energetyka odnawialna wciąż jest branżą rozwijającą się. Aby zmienić te proporcje potrzebne jest przejście z energetyki węglowej na OZE, co w praktyce oznacza, że od węgla należy odchodzić stopniowo, a nie drastycznie – mówił prezes PGE GiEK. Wskazał, że zrównoważona transformacja energetyczna w Polsce powinna uwzględniać energetykę konwencjonalną, gdyż to ona pełni – i jeszcze przez najbliższe kilkanaście lat będzie pełnić – stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym. – Tym samym elektrownie PGE GiEK są i będą w najbliższych latach kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całej Europy. Bezpieczeństwo energetyczne, w tym bezpieczeństwo Unii Europejskiej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, powinno być dla wszystkich najwyższą wartością – podkreślał A. Legeżyński. Nadmienił tu, że ubiegły rok, w którym w Polsce zanotowano rekordowe zapotrzebowanie na energię, pokazał, jak ważne są stabilne źródła w europejskim systemie energetycznym („Taką stabilizację dają Polsce elektrownie konwencjonalne, które w każdym momencie mogą dostarczyć do systemu tyle energii, ile aktualnie potrzeba”).

 NABE
W czasie referatu prelegent przypomniał kilka najważniejszych informacji związanych z powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. – Przyjęcie przez Radę Ministrów Programu NABE to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. Jednocześnie spółki energetyczne, takie jak Grupa PGE, będą mogły przeznaczyć większe środki na transformację polskiej energetyki – podkreślał A. Legeżyński. Dodał, że bez NABE nie będzie inwestycji w OZE, a bez inwestycji w OZE nie będzie transformacji polskiego sektora energetycznego. Równocześnie NABE pozwoli na sprawiedliwą transformację energetyki przy jednoczesnym zapewnieniu pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez krajowych wytwórców. – Wydzielenie aktywów węglowych z grup energetycznych uwolni potencjał inwestycyjny w tej branży i uruchomi strumień finansowania ze strony instytucji, które już dzisiaj chcą aktywnie włączyć się w realizacje procesu transformacji energetyki w Polsce. Pamiętajmy, że w branży energetycznej decyzje podejmuje się z długoterminową perspektywą i ważna jest wytrwałość w ich realizacji – mówił prezes PGE GiEK.

Jak działać to tylko w zgodzie ze środowiskiem naturalnym
W podsumowaniu swojego wystąpienia prezes Legeżyński wymieniał najważniejsze działania spółki w kierunku działania prośrodowiskowego. – Od 18 sierpnia 2021 r. wszystkie instalacje PGE GiEK pracują zgodnie z wymaganiami Konkluzji BAT. A konkluzje te wprowadziły dodatkowe parametry: HCl, HF, Hg, NH3. Aktualnie nasze elektrownie są przystosowane do wypełniania
limitów emisyjnych zawartych w pozwoleniach zintegrowanych. Wysokość nakładów poniesionych (i planowanych do poniesienia) na programy dostosowawcze do Konkluzji BAT w Oddziałach Spółki PGE GiEK to ok. 1,7 mld zł – informował na zakończenie referatu.


***

XXIV sympozjum naukowo-techniczne Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 5-7 września 2022 r. w Bełchatowie. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP (wydawca m.in. magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa), rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK. W sympozjum bierze udział ponad 500 uczestników.

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ