Największa transakcja w formule project finance w historii polskiej energetyki. Equinor i Polenergia zamknęły finansowanie dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii i Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna zamknęły finansowanie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To największa transakcja w formule project finance w historii polskiej energetyki - w finansowanie projektów zaangażowanych zostało około 30 instytucji finansowych, a jej wartość to ponad 6 mld euro.

Środki na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 zapewni około 30 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Wśród nich znalazły się m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), unijny Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB). W ramach pakietu finansowania projektów, polska agencja ubezpieczeń kredytów eksportowych KUKE zapewnia gwarancje, a niemiecka agencja kredytów eksportowych Euler Hermes ubezpieczenie dla kredytodawców. Pakiety finansowania, o wartości przekraczającej 3 mld euro na projekt, zostały przez spółki zabezpieczone oddzielnie dla Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Łączna kwota ponad 6 mld euro na oba projekty to największa transakcja w formule project finance w historii polskiej energetyki.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych we współczesnej historii Polski. Razem stanowią największe finansowanie projektowe, jakie kiedykolwiek zrealizowano w polskim sektorze energetycznym. Silne zainteresowanie ze strony instytucji finansowych podkreśla solidność tych projektów, a także ich strategiczne znaczenie dla transformacji energetycznej Polski oraz integracji wielkoskalowych odnawialnych źródeł energii z krajowym systemem energetycznym. Po podjęciu kluczowych decyzji i zabezpieczeniu finansowania, koncentrujemy się teraz na bezpiecznej, terminowej i efektywnej realizacji budowy — ściśle współpracując z naszymi partnerami, aby urzeczywistnić tę przełomową wizję — Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
Dokonaliśmy rzeczy niezwykłej: zamknęliśmy finansowanie zapewnione przez około 30 instytucji, największych graczy na międzynarodowym rynku finansowym, uzyskaliśmy wyjątkowo dobre warunki na wymagającym w ostatnich miesiącach rynku. Rozpoczynamy fazę budowlaną, tak by za trzy lata do polskich domów popłynęła czysta energia pochodząca z najnowocześniejszych turbin. Zamknięcie finansowania stawia nas w gronie największych prywatnych europejskich inwestorów w energetyce. To ogromny powód do dumy, że transakcja w formule project finance o takiej skali jest udziałem Polenergii, a polska prywatna grupa energetyczna, której największą akcjonariuszką jest Dominika Kulczyk, napędza transformację energetyczną – mówi Adam Purwin, prezes Polenergii S.A.
Zamknięcie finansowania oznacza spełnienie warunków zawieszających do uruchomienia kredytów. Wcześniej, 19 maja, Equinor i Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) dla obu projektów, rozpoczynając tym samym etap budowy obu farm.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW realizowane przez Equinor i Polenergię to kluczowy element polskiej transformacji energetycznej, a zarazem największa prywatna inwestycja energetyczna w Polsce. Już w 2028 roku 100 nowoczesnych turbin wiatrowych, każda z nich przewyższająca Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, dostarczy zieloną energię do ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych, wzmacniając bezpieczeństwo i niezależność energetyczną kraju. Zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego farmy stanowią szansę na rozwój lokalnego przemysłu i wsparcie polskiej gospodarki.
Komentarze