Partner serwisu
27 maja 2025

Deregulacja w sektorze energetycznym. Ułatwienia dla odbiorców, przedsiębiorców i inwestorów

Kategoria: Aktualności

Mniej biurokracji, łatwiejsze inwestycje w odnawialne źródła energii i zwiększenie udziału zielonej energii w polskiej gospodarce oraz większa przejrzystość rachunków - to najważniejsze zmiany wprowadzane przez ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki.

Deregulacja w sektorze energetycznym. Ułatwienia dla odbiorców, przedsiębiorców i inwestorów

27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła jej projekt, który przedłożyła Minister Klimatu i Środowiska.

W projekcie ustawy znalazło się 6 propozycji deregulacyjnych. Dwie z nich skierowane są do odbiorców końcowych energii elektrycznej i mają na celu poprawę ich uczestnictwa w rynku energii elektrycznej. Kolejne propozycje zawierają regulacje w zakresie usprawnienia procesu przyłączeń do sieci elektroenergetycznej, zwiększenia liczby obiektów możliwych do przyłączenia i lepszego zarządzania nadwyżkami energii z OZE oraz usprawnienia dotyczące inwestycji w OZE.


Przejrzystość rachunków za energię

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom odbiorców energii. Upraszczamy rachunek – najważniejsze informacje i wyraźnie zaznaczona kwota do zapłaty będą lepiej widoczne. Łatwiej będzie też skorzystać z rachunku elektronicznego.  Dla wielu odbiorców to ważne uproszczenie. Dla tych jednak, którzy wolą tradycyjne formy komunikacji, wciąż dostępne będą papierowe wersje dokumentów." - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.

Wprowadzone zmiany uproszczą rachunki za energię elektryczną, by były one bardziej zrozumiałe dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Dzięki wprowadzonym zmianom najważniejsze informacje, takie jak łączna kwota do zapłaty, opłata za zużytą energię i koszt jej dostarczania, będą podsumowaniem tego rachunku.

Odbiorcy energii elektrycznej zyskają dzięki temu szybki dostęp do najważniejszych danych, co ułatwi kontrolę wydatków i zwiększy przejrzystość rozliczeń.

Dodatkowo nowi klienci będą otrzymywać rachunki oraz inne dokumenty drogą cyfrową – szybko, wygodnie i ekologicznie. Będą jednak mogli wybrać papierową formę komunikacji, jeśli wyrażą taką wolę – rozwiązanie to będzie chroniło osoby, które nie mogą lub nie chcą korzystać z elektronicznych form komunikacji. W przypadku obecnych klientów korespondencja będzie odbywała się w dotychczasowy sposób, chyba że taki odbiorca zwróci się do sprzedawcy o przejście na komunikację elektroniczną. 


Więcej zielonej energii – mniej formalności

"Przyjęte dziś przez rząd przepisy to kolejne rozwiązania ułatwiające i przyspieszające inwestycje w energetyce. Łagodzimy obowiązek koncesyjny i obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dla instalacji małej mocy oraz rozszerzamy formułę tzw. cable poolingu o możliwość wykorzystania magazynów energii. Odpowiadamy w ten sposób na postulaty inwestorów małych i średnich, lokalnie inwestujących w rozproszone źródła energii. To ważny krok w budowaniu bezpiecznego i zrównanego systemu elektroenergetycznego." - dodała ministra Hennig-Kloska.

Zaproponowane zmiany znacząco ułatwią rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jednym z przyjętych rozwiązań jest podniesienie progu obowiązku uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z OZE z 1 MW do 5 MW. Oznacza to, że instalacje OZE o mocy do 5 MW, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy biogazownie, nie będą już wymagały uzyskania koncesji od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a jedynie będą podlegać rejestracji. To istotne ułatwienie dla rolników, małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestorów lokalnych, którzy inwestują w zieloną energię.

Dodatkowo uproszczono procedury związane z budową instalacji fotowoltaicznych. Budowa instalacji PV o mocy do 500 kW wytwarzającej energię zużywaną wyłącznie na własne potrzeby nie będzie wiązała się z potrzebą uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłoszenie. Ułatwienie to przyspieszy realizację inwestycji i obniży ich koszty.  

Jednocześnie, aby zachować równowagę między rozwojem energetyki odnawialnej a ochroną cennych ekosystemów, przepis ten nie będzie obowiązywał na terenach objętych ochroną przyrodniczą.


Optymalizacja wykorzystania sieci elektroenergetycznej 

W ramach przyspieszenia transformacji energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, projekt ustawy przewiduje usunięcie barier prawnych ograniczających szersze stosowanie tzw. cable-poolingu. Rozszerzenie tej formuły, obejmujące możliwość budowy różnego rodzaju instalacji – w tym magazynów energii – w ramach jednego przyłącza, wpłynie na optymalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej, zwiększenie liczby obiektów możliwych do przyłączenia i lepsze zarządzanie nadwyżkami energii z OZE.

 

źródło: gov.pl
fot. gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ