Partner serwisu
19 listopada 2015

Prof. Władysław Mielczarski o polskich blackoutach

Kategoria: VIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

– W sierpniu po raz pierwszy od ponad 25 lat wprowadzono w Polsce 20 stopień zasilania, ograniczając dostawy energii dla odbiorców przemysłowych. System elektroenergetyczny pracował poniżej niezbędnych rezerw – mówił prof. Władysław Mielczarski z Politechnika Warszawskiej podczas VIII Konferencji Naukowo-Technicznej Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce.

 

Prof. Władysław Mielczarski o polskich blackoutach

– Ta groźna dla bezpieczeństwa energetycznego sytuacja wynika z wieloletnich zaniedbań w poprawie bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie budowy odpowiednich, w pełni dyspozycyjnych, mocy wytwórczych. Po chwilowej poprawie, jaka powinna nastąpić w latach 2018-2021, ponownie zacznie brakować energii – wyjaśnił.

– Lignite scenario może być zrealizowany przy niskim koszcie pozwoleń na emisje CO2 i dostępie do węgla brunatnego – budowa nowych odkrywek. Najniższy kosztowo. Hard Coal scenario – wymaga średnich cen pozwoleń na emisje. Brak problemów z dostępem do paliwa. Duży i rosnący koszt energii elektrycznej. Gas scenario – wymaga niskich cen gazu i dostępu do dużych ilości gazu dla celów energetyki wielkosystemowej – twierdzi prof. Władysław Mielczarski. – CO2 reduction (real) – fizyczne zmniejszenie emisji wymaga zamknięcia wszystkich elektrowni węgla brunatnego i kamiennego oraz importu gazu na poziomie 25 mld m3 rocznie na potrzeby energetyki. Wysokie koszty energii elektrycznej – dodaje. – We wszystkich scenariuszach z wyjątkiem scenariusza Lignite ceny energii elektrycznej wzrastają dwukrotnie do roku 2050 – uzupełnił.

Prof. Władysław Mielaczarski twierdzi, że scenariusz HARD COAL, w którym produkcja energii elektrycznej jest oparta na węglu kamiennym jest najbardziej realny. – Ceny energii elektrycznej wzrosną 2x do 2050, podobnie jak w scenariuszu GAS. Tylko węgiel kamienny jest w stanie zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne ze względu na zasoby własne i możliwość importu z wielu kierunków – powiedział.

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ