Partner serwisu
02 grudnia 2015

Stanisław Jodłowski: UR uczestniczy w planowaniu

Kategoria: VIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

– W TAURON Ciepło służby utrzymania ruchu aktywnie uczestniczą w procesie opracowywania studiów wykonalności oraz SIWZ – już na etapie planowania i przygotowania inwestycji – mówi Stanisław Jodłowski, dyrektor Departamentu Wytwarzania TAURON Ciepło sp. z o.o.

 

Stanisław Jodłowski: UR uczestniczy w planowaniu

Służby UR w procesie: budujemy nowy blok:

– Główne zadania, stojące przed tymi służbami to przede wszystkim formułowanie i egzekwowanie podstawowych wymogów takich, jak: trwałość urządzeń i materiałów oraz rozwiązań, unifikacja, dostępność i kompletność dokumentacji wykonawczej urządzeń i podzespołów, gwarancje, rynek na serwis oraz części zamienne, wydłużone w porównaniu do obecnych okresy pomiędzy remontami, opomiarowanie pozwalające na proaktywną diagnostykę.  Spełnienie tych wymogów przez wykonawców inwestycji umożliwi w okresie eksploatacji optymalizację kosztów remontowych – mówi Stanisław Jodłowski, dyrektor Departamentu Wytwarzania TAURON Ciepło sp. z o.o.

Umiejscowienie służb UR w strukturze organizacyjnej:

W TAURON Ciepło służby UR są skupione w jednym departamencie wraz z służbami inwestycyjnymi, co zdecydowanie podnosi jakość procesów planowania i przygotowania oraz realizacji  inwestycji, a w okresie eksploatacji podstawowo wpływa na efektywność ekonomiczną remontów oraz pozwala na jej realizację na poziomie co najmniej zaplanowanym do wykonania wskaźników zwrotu z inwestycji.  

Wybrane cele i założenia działań modernizacyjnych służb UR:

Pracujemy nad wydłużaniem okresów między remontami. Remonty kapitalne turbozespołów przeprowadzamy już nie co 6, ale 7-9 lat. Docelowo chcemy wydłużyć ten okres do 10 lat, rezygnując przy tym z remontów średnich.  W zakresie efektywności eksploatacyjnej przyjmujemy założenie, aby koszty remontów bieżących maszyn i urządzeń, a także ponoszone nakłady na ich remonty kapitalne, były istotnie niższe niż koszty zakupu i instalacji nowych urządzeń w miejsce wycofywanych. W przeciwnym razie decydujemy się na zakup nowych.

 

Wypowiedź pochodzi z debaty „Będziemy mieli nowy blok… i co dalej?”, która odbyła się w ramach konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu 19 listopada w Licheniu

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ