Partner serwisu
25 stycznia 2016

Konrad Świrski: Górnictwo – czy zdoła wypłynąć na powierzchnię?

Kategoria: Konrad Świrski komentuje

Jest styczeń 2016 i mamy wrażenie górniczego „deja vu”. Rok temu opublikowałem wpis, który ciągle zdaje się być aktualnym, bo górnictwo wciąż jest pod wodą. Światowe ceny węgla kamiennego notują kolejne historyczne minima (dziś indeks ARA to ok. 45$ za tonę, rok temu było to 65$ a 3 lata temu 90$), kolejny raz rozpoczyna się batalia o płynność finansową kopalń, a w mediach pojawiają się kolejne komentarze co można, a czego nie można zrobić.

Konrad Świrski: Górnictwo – czy zdoła wypłynąć na powierzchnię?

Tylko straty sektora są coraz wyższe (wynoszą ok. 4 mld zł), a głębia problemów jeszcze większa, bo pomysły na poprawę sytuacji od lat są niezmienne.

W nauce pływania, stosowane są dwie metodyki. Pierwsza „klasyczna” to długi proces nauki z trenerem, stopniowe oswajanie niepływającego delikwenta z wodą, łagodne podtrzymywanie na płytkiej wodzie, potem deska, rękawki i kamizelki, wypornościowe „makarony” i cały czas profesjonalne podpowiedzi i wskazówki co trzeba robić. Efekt zależy od ilości pieniędzy wydanych na lekcje, czasu, dostępności basenu, ale przede wszystkim wytrwałości trenera i zaangażowania kandydata na pływaka. Jedna strona powinna cały czas stosować nacisk (od perswazji do terroru) a druga z zaangażowaniem wypełniać polecenia, a po miesiącach uporczywej terapii można mówić o jako takim utrzymywaniu się na wodzie.

Więcej konradswirski.blog.tt.com.pl

fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ