Partner serwisu
03 lutego 2016

Konrad Świrski: Internet Rzeczy, czyli trend, który zmieni nasz sposób kupowania

Kategoria: Konrad Świrski komentuje

W historii ludzkości pełno jest wynalazków, które w procesie koncepcji i tworzenia miały spełniać jedną funkcjonalność, a finalnie służą do czegoś zupełnie innego. Zegar, który miał dać możliwość opanowania czasu, tak naprawdę opanował i zniewolił człowieka kierując go w stronę dobrze odmierzonych dniówek w pracy.

Konrad Świrski: Internet Rzeczy, czyli trend, który zmieni nasz sposób kupowania

Telewizja, która miała mieć formę edukacyjną i poznawczą, zmieniła nas w bezwolnych konsumentów kolorowych reklam. Internet, który miał zintensyfikować kontakty naukowców i badaczy, dał w swojej rozwiniętej formie możliwość nieskrępowanych randek i szukania swoich upodobań seksualnych. Tak będzie też i teraz z pojęciem Internet of Things. Przez nowy trend Internetu rzeczy nasze życie już niedługo będzie zupełnie inne.

Moja definicja Internet of Things

Czym tak naprawdę jest Internet of Things (IoT), nikt dokładnie nie wie i w tym paradoksalnie jest siła i sukces tego pojęcia. Można by sobie wyobrazić, pojemny, marketingowy worek, do którego wrzuca się wszystko związane z wyposażaniem przedmiotów codziennego użytku w zaawansowane części elektroniczne, które następnie komunikują się z jakimś centralnym systemem informatycznym. Mamy wiec ten Internet w samochodach, traktorach, samolotach i czołgach, ale i prozaicznie w nowych kaskach, nartach, lodówkach i sokowirówkach. Kolejną grupą należącą do IoT są tzw. wearables – „elektroniczna” odzież- kurtki, koszulki, opaski, a za chwile również internetowe i skomunikowane gacie. To wszystko daje możliwość śledzenia naszego piekarnika czy lodówki na bieżąco, a także monitorowania stopnia zapocenia bielizny czy rosnącego poziomu nieświeżego zapachu skarpetek. Poza wielkimi możliwościami prognozowania zużycia, kontroli sprawności czy też uważanym za szczytowe osiągnięcie IoT – automatycznym zakupom mleka do lodówki, uważam, że za chwilę zmieni się nasz sposób kupowania i generalnie używania przedmiotów które nas otaczają.

Więcej konradswirski.blog.tt.com.pl

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ