Partner serwisu
28 października 2016

Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

Kategoria: Książki pod patronatem kierunekENERGETYKA.pl

To tytuł książki, którą patronatem objął portal kierunekENERGETYKA.pl. Jest to unikalny podręcznik z zakresu fotowoltaiki na polskim rynku, w którym połączona została aktualna wiedza z tej dziedziny z metodyką pomiarów parametrów ogniw i instalacji oraz ćwiczeniami pomiarowymi z tego zakresu.

Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

„Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne” to kompendium wiedzy z zakresu budowy i działania ogniw słonecznych różnych typów, jak też zasad projektowania i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych. Publikacja wyjaśnia podstawowe parametry optoelektroniczne tych urządzeń oraz metody i procedury ich pomiarów. Przedstawia przykłady projektów i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych na bazie rzeczywistych rozwiązań.

Część podręcznikowa zawiera opisy ćwiczeń praktycznych prowadzonych w Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Łódzkiej, prezentujących zarówno wpływ rożnych czynników na pracę i parametry ogniw i modułów fotowoltaicznych czy problematykę konfiguracji tych instalacji, jak również zasady ich projektowania przy pomocy współczesnych komercyjnych narzędzi CAD.

„Fotowoltaika jest ważną i niezwykle ciekawą dziedziną elektroniki, dotyczącą jednocześnie dwóch niezwykle istotnych w ostatnim czasie zagadnień: energetyki i ochrony środowiska. Stanowi przez to praktyczną alternatywę dla niszczących środowisko naturalne metod produkcji energii elektrycznej w warunkach stale powiększającego się zapotrzebowania. Z tego powodu może być ona uważana interesującą dziedzinę wiedzy naukowej i technicznej dla bardzo szerokiego grona odbiorców. (…)

Autorzy zdecydowali się na zebranie w formie książkowej podstaw wiedzy teoretycznej, jak również praktycznych doświadczeń związanych z konstrukcją przyrządów półprzewodnikowych a także projektowaniem, budową i obsługą instalacji fotowoltaicznych, które nabyli w toku wielu lat pracy naukowej, projektowej i wdrożeniowej związanej z fotowoltaiką.”

Niniejszy podręcznik prezentuje najnowszą wiedzę dotyczącą zarówno:

zasad budowy i działania ogniw słonecznych różnych typów, jak również zasad projektowania i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych.

Z książki będzie można się dowiedzieć m.in.:

  • jakie są rodzaje ogniw słonecznych i do czego się je wykorzystuje,
  • jak krok po kroku zaprojektować i zbudować instalację fotowoltaiczną,
  • jak wykorzystać narzędzia CAD podczas projektowania instalacji PV,
  • jak, na przykładzie praktycznych ćwiczeń, wymiarować instalacje słoneczne,
  • jak w praktyce rozwiązać różne techniczne dylematy związane z ogniwami słonecznymi (np.  parametry ogniw, wpływ oświetlenia czy temperatury na ich pracę, konfiguracja ogniw i modułów fotowoltaicznych).

Książkę kierujemy do szerokiego grona odbiorców. Są to zarówno studenci kierunków technicznych, przykładowo: fotowoltaiki, odnawialnych źródeł energii, optoelektroniki, elektroniki i telekomunikacji, ochrony środowiska czy też energetyki. Z uwagi na prezentowane, praktyczne treści będą to jednak również projektanci instalacji fotowoltaicznych, instalatorzy i przedsiębiorcy z branży fotowoltaicznej, przedstawiciele jednostek samorządowych realizujących takie inwestycje czy też inwestorzy prywatni.

 

Informacja o autorze/ redaktorze:

Autor: dr hab. inż. Maciej Sibiński

Politechnika Łódzka, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Prowadzone przeze Niego badania obejmują szeroką tematykę związaną  z optymalizacją konstrukcji i technologii wytwarzania przyrządów półprzewodnikowych, a w szczególności ogniw słonecznych.

Autor: dr inż. Katarzyna Znajdek

Politechnika Łódzka, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Zajmuje się zagadnieniami związanymi z fotowoltaiką ze szczególnym uwzględnieniem cienkowarstwowych i elastycznych ogniw słonecznych.

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ