Partner serwisu
30 maja 2017

Prezes Veolii Energii Poznań: nowoczesne technologie zmieniają energetykę

Kategoria: Aktualności

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stanowią duże udogodnienie i pozwalają obsługiwać sieci energetyczne i ciepłownicze mniejszymi siłami kadrowymi - podkreślił w rozmowie z PAP prezes zarządu Veolia Energia Poznań i Veolia Energia Poznań ZEC Paweł Orlof.

Prezes Veolii Energii Poznań: nowoczesne technologie zmieniają energetykę

Działalność firmy koncentruje się na jednostkach wytwarzania energii, czyli na źródłach kogeneracyjnych, w których jednocześnie wytwarza się energię elektryczną i cieplną. Jednocześnie równie ważne dla nas są sieci ciepłownicze - tłumaczył PAP Orlof. Oba te elementy wykorzystują nowoczesne technologie, które wpływają pozytywnie na wzrost wydajności produkcji i zmniejszają ewentualne straty - dodał.

Jeśli chodzi o sieci ciepłownicze to nowa technologia, szczególnie w zakresie informatyzacji, opomiarowania sieci i zdalnego sterowania, oferuje nam bardzo dużo dobrego. W szczególności w Poznaniu, ale też w Warszawie i Łodzi jesteśmy bardzo zaawansowani technologicznie - realizujemy obecnie aż pięć projektów informatycznych dotyczących instalacji oraz systemu czujników opomiarowania całej sieci. Te nowe systemy informatyczne pozwalają nam w Poznaniu np. na zdalne włączanie i wyłączanie poszczególnych części sieci, bez konieczności wysyłania tam pracowników - mówił prezes zarządu Veolia Energia Poznań.

Koncern pracuje jednocześnie nad systemami, które pozwolą na inwentaryzację sieci, co pozwoli na lepsze planowanie jej rozwoju w przyszłości.

Myślę, że za trzy lata będziemy w takiej sytuacji, w której będziemy mieli zoptymalizowaną załogę, która dostanie sygnał od dyspozytora całej sieci z informacją, w którym dokładnie miejscu doszło do awarii i gdzie należy ingerować - dodał.

Orlof zaznaczył, że firma dysponuje też szeregiem nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji jednostek wytwarzania. Zwrócił uwagę, że porównując elektrociepłownie sprzed lat z tymi nowoczesnymi można zauważyć, iż nie potrzeba już tylu pracowników do efektywnego funkcjonowania zakładu.

Dodał, że bardzo ważne są instalacje środowiskowe, które redukują ilość emitowanych szkodliwych substancji. Chodzi tu o m.in. instalacje do odsiarczania czy odpopielania. Jednak, jak zwraca uwagę prezes zarządu Veolia Energia Poznań, działania na rzecz ochrony środowiska wymagają dodatkowych pracowników.

Rozmówca PAP tłumaczył, że pracownicy sektora energetycznego poza wysokimi kwalifikacjami muszą zdać odpowiednie egzaminy przeprowadzane przez państwowe instytucje takie jak Urząd Regulacji Energetyki czy Urząd Dozoru Technicznego. Dzięki temu zyskują dopuszczenie do pracy na konkretnych urządzeniach.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ