Partner serwisu

Sympozjum w Bełchatowie

Kategoria: XIII Sympozjum Energetyka Bełchatów

Czy europejska “Mapa Drogowa 2050” to zagrożenie, czy szansa? Czy oznacza ona wymuszenie na Polsce drogi, którą i tak musiałaby przejść? Czy inwestycje w polskiej energetyce są rzeczywiście potrzebne? A jeśli tak, jakie wybrać technologie, jakich wybrać wykonawców, jak zarządzać tak olbrzymimi inwestycjami? – stawiał pytania podczas panelu dyskusyjnego Waldemar Szulc, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE GiEK SA, gospodarz i moderator dyskusji.Sympozjum odbyło się w dniach 6-8 września w Bełchatowie.

Sympozjum w Bełchatowie

    Więcej szans czy zagrożeń?

    – Szansą energetyki jest fakt, że zwiększenie mocy energetyki jest Polsce niezbędne. Konieczna także jest budowa sieci przesyłowych. Tę szansę mogą oczywiście zablokować ograniczenia biurokratyczne, także z Brukseli – tłumaczył prof. Mieczysław Chorowski podczas inauguracji sympozjum.
    – Zarówno pakiet klimatyczny, jak i “Mapa Drogowa 2050” jest jednocześnie szansą i zagrożeniem. Szansą na przewrót technologiczny, a zagrożeniem ekonomicznym. I tak musimy energetykę modernizować, być może więc podniesie to ją na wyższy poziom. Bez względu jednak na to, co będzie się działo, w Polsce musi być jedna, spójna polityka energetyczna, bez konotacji politycznych – dowodził prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.
     Kwestią otwartą jest, jaki mix energetyczny Polska powinna przyjąć. Poza węglem pojawią się inne nośniki, także energia jądrowa, która będzie krokiem milowym. Są też istotne przesłanki, aby trzymać się energetyki węglowej, bo wiemy, jak budować, mamy kim, znamy tę technologię doskonale. Kwestią do dyskusji jest, jakie inne należy także stosować. Z całą pewnością także gazowe i odnawialne.


 

Źródło: prezentacja prof. M. Chorowskiego

    – Można dyskutować, czy polska energetyka powinna budować tysiąc megawatów rocznie, czy może mniej. Ważne, że powinna budować. A czy jesteśmy w stanie w ciągu 10 lat budować 1 tys. MW rocznie? Czy dostępne są tak duże moce inwestycyjne i co ważne, projektowe? – pytał dyskutantów Waldemar Szulc.
    – Owszem możemy budować, lecz nie więcej niż dwa, trzy bloki jednocześnie – deklarował Andrzej Twardowski, dyrektor Alstom Power.
     W podobnym tonie wypowiadali się m.in. przedstawiciele raciborskiego Rafako czy Foster Wheeler. Ten ostatni jest w stanie realizować jednocześnie cztery duże projekty. Trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami zewnętrznymi. Pocieszający jest fakt, że w kraju przetrwali projektanci, choć nie jest ich tak wielu, jak niegdyś – mówiono w trakcie dyskusji.
     O zmianach, jakie zaszły na rynku energii, dyskutowano podczas kolejnego panelu. Czy opłaca się zmieniać dostawcę? A jeśli tak, to komu? Czy  działają mechanizmy wolnorynkowe w obrocie energią? – zastanawiali się uczestnicy panelu.

 Najwięksi producenci energii w Europie (moc zainstalowana w GW)


     Ważne, że w Polsce w ogóle pojawił się rynek energii i zmiany w kierunku liberalizacji postępują. Do negatywów zaliczyć trzeba m.in. zbyt małe ilości transakcji na giełdach, relatywnie niskie wykorzystanie zasady TPA, a także konsolidacja sektora – dowodził prof. Waldemar Kamrat.

 

 

Źródło: oprac. prof. Waldemar Kamrat

    W jakim stopniu najnowsze uregulowania unijne zagrażają ciepłownictwu? Czy niezbędne w ciepłownictwie mogą być finansowane przez fundusze pomocowe? Czy założenia nowego prawa energetycznego spełnią oczekiwania branży? – o sprawach tych dyskutowano w trakcie kolejnego panelu poświęconego ciepłownictwu.
    W sympozjum uczestniczyło ponad 550 przedstawicieli branży energetycznej i ciepłowniczej. Przedstawiciele firm prezentowali najnowsze rozwiązania techniczne i organizacyjne, a na kilkudziesięciu firmowych stoiskach prowadzono wstępne rozmowy handlowe.
    Uczestnicy sympozjum mieli też niepowtarzalną okazję zwiedzenia nowo oddawanego do użytku w Elektrowni Bełchatów, słynnego już bloku 858 MW.


Oprac. Barbara Cieszewska

 

Materiały pokonferencyjne
 

Gospodarz i współorganizator Honorowy patronat:    

Andrzej Czerwiński
Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu
ds. Energetyki

Wojewoda Łódzki

Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień

   
               
Honorowy patronat:
Patronat naukowy:
   

Prezydent Miasta Bełchatowa

Starostwo Powiatowe Bełchatów

Politechnika Wrocławska

Politechnika Łódzka

Politechnika Śląska

   
               
Sponsor główny     
Partnerzy:
   

   
               
Partner PARTNER PANELU I „Nowoczesne i efektywne technologie dla energetyki i ciepłownictwa” Organizator Partner merytoryczny:    

Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR"
Sp. z o.o

Stowarzyszenie Polskich Energetyków o. Bełchatów

Koło SEP przy PGE El. Bełchatów SA

   
               

Patronat medialny:
   

     
 
 
 
        
Patronat medialny: Partner merytoryczny konferencji RYNEK ENERGII

 

Partner merytoryczny konferencji CIEPŁOWNICTWO - mapa drogowa dla sektora
   

Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

   

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ