Partner serwisu
19 lipca 2017

Powłoki nowej generacji przedłużą żywotność kotłów w Elektrowni Połaniec

Kategoria: Ochrona środowiska

ENEA Elektrownia Połaniec dołączyła do grona zakładów przemysłowych, które wdrożyły jedną z technologii firmy Megmar, usprawniającej procesy produkcji energii. Elektrownia od listopada 2015 roku wykorzystuje powłokę ceramiczną nowej generacji, ochraniającą powierzchnie kotłów przed erozją i korozją. Technologia ta ogranicza konieczność postojów awaryjnych urządzeń i wydłuża ich żywotność, przynosząc znaczące korzyści ekonomiczne.

Powłoki nowej generacji przedłużą żywotność kotłów w Elektrowni Połaniec

Jesteśmy dumni, że po nasze nowatorskie rozwiązania sięgają kolejni liderzy branży energetycznej. Grupa ENEA, zgodnie ze swoją strategią przykłada ogromną wagę do projektów badawczo-rozwojowych, a jednym z nich była aplikacja powłoki Megmar na ekranie kotła K-7 w Elektrowni Połaniec. Cieszą nas wyniki inspekcji przeprowadzonej po 1,5 roku od aplikacji powłoki, która wykazała, że na powierzchni kotła nie występują korozja ani erozja - powiedziała Magdalena Drac-Tatoń, Prezes Megmar.

Technologia wykorzystana na ekranie kotła K-7 jest efektem wieloletnich prac nad udoskonalaniem powłok ceramicznych, mających chronić powierzchnie narażone na wysokie temperatury i agresywne środowisko w kotłach przemysłowych i piecach. Wśród cech wyróżniających powłoki Megmar są m.in. odporność temperaturowa do 1200°C oraz bardzo wysoki stopień twardości (90/100 w skali Shore D). Dzięki dobranym komponentom, nałożenie powłoki minimalizuje zużycie instalacji, eliminując kosztowne remonty i postoje. Kolejna inspekcja kotła, a zarazem pełna ocena skuteczności ochronnej powłoki zostanie wykonana za ok. 2 lata.

Kotły energetyczne są stale narażone na korozję, ścieranie, działanie termiczne. Mechanizm korozji nie jest jednak jednolity i zależy od typu kotła, rodzaju paliwa czy warunków spalania. Technologia powinna być więc każdorazowo szyta na miarę potrzeb danego zakładu, zgodnie z mottem przyświecającym naszym dzialaniom – wyjaśnia Magdalena Drac-Tatoń.

Technologia powłok nowej generacji opracowana przez Megmar znajduje zastosowanie również w elektrowniach opalanych innym paliwem niż węgiel, np. w kotłach fluidalnych na biomasę.

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ