Partner serwisu
28 sierpnia 2017

Wiceminister Piotrowski: System elektroenergetyczny musi być bezpieczny

Kategoria: Z życia branży

– Podczas nawałnic, które przetoczyły się przez Polskę między 10 a 12 sierpnia br. i w okresie po ustąpieniu anomalii pogodowych służby energetyczne zachowywały się właściwie. Podjęto niezbędne działania, szybko i sprawnie udzielono pomocy, a tempo przywracania zasilania było imponujące. Niestety niespotykana skala tych zjawisk sprawiła, że dla wielu obywateli okres przywracania zasilania okazał się zbyt długi. Prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych zjawisk w przyszłości, sprawia, że już dziś myślimy o tym w jaki sposób lepiej przygotować się, aby im przeciwdziałać – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas spotkania z przedstawicielami spółek energetycznych, które odbyło się 25 sierpnia 2017 r. w Warszawie.

Wiceminister Piotrowski: System elektroenergetyczny musi być bezpieczny

Zdaniem wiceministra Piotrowskiego niezmiernie istotne jest przeanalizowanie zaistniałej sytuacji i wyciągniecie wniosków, które mogą przełożyć się na zmiany w elektroenergetyce.

– Przebudowa sieci tak aby była ona bezpieczniejsza staje się naszym priorytetem. Zdaję sobie sprawę, że cały czas podejmowane są kolejne decyzje i działania, ale musimy jednak poszukać dodatkowych środków np. z pieniędzy unijnych, które będziemy mogli w ten proces włączyć – dodał.

Wiceminister podkreślił, że jego zdaniem jednym z kluczowych zagadnień do rozstrzygnięcia w tej chwili jest kwestia sposobu prowadzenia linii energetycznych szczególnie tych, które przebiegają przez lasy.

– Rozwiązanie wydaje się proste i wiem, że coraz częściej prowadzone są one pod ziemią – podkreślił.

Zauważył także, że należy zdefiniować i zapisać ustawowo pojęcie punktów krytycznych – miejsc i instytucji które w wypadku sytuacji kryzysowej muszą mieć nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej.

– Mam tu na myśli przede wszystkim podmioty, takie jak straż pożarna, policja, szpitale czy stacje bazowe sieci komórkowych. Zagwarantowanie w tych miejscach zasilania jest kluczowe dla prowadzenie skutecznej akcji ratunkowej – dodał.– Najważniejsze jest to, aby w sytuacjach krytycznych, zapewnić lub jak najszybciej przywrócić odbiorcom energii elektrycznej dostęp do zasilania – podkreślił.

Wspomniał również, że w tym kontekście ważne jest wkomponowanie w system energetyczny energetyki rozproszonej, w tym koncepcji klastrów energii.

– Powinny one zostać wpisane w plany rozwojowe spółek i powinny być brane przez nie pod uwagę jako lokalne źródła zasilania eliminujące skutki wystąpienia zdarzeń losowych – zauważył.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ