Partner serwisu
01 grudnia 2017

Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej

Kategoria: Efektywność energetyczna

- Efektywność energetyczną należy postrzegać jako proces: od źródła przez przetwarzanie do końcowego odbiorcy – powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski otwierając konferencję „Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Republice Czech, na Słowacji i Litwie”. Forum odbyło się 30 listopada 2017 roku w Warszawie.

Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej

Wiceminister energii podkreślił, że działania związane z efektywnością energetyczną mają wieloaspektowy charakter przyczyniając się m.in. do zwiększania poziomu bezpieczeństwa energetycznego, pozytywnych efektów ekologicznych, w tym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększania konkurencyjności gospodarki dzięki zmniejszaniu energochłonności. To także sposób na racjonalizację wykorzystania energii z uwzględnieniem dostępności źródeł energii na danym obszarze. W takim układzie znaczenia nabierają systemy magazynowania energii oraz systemy sterowania pracą źródeł, sieci i odbiorcami energii.

Niezwykle istotnym elementem polityki energetycznej w zakresie zwiększania efektywności energetycznej gospodarki jest wsparcie finansowe projektów w tym zakresie – dodał minister Piotrowski odnosząc się do możliwości, jakie niosą fundusze unijne i środki krajowe.

Jednym z rodzajów wsparcia jest pomoc inwestycyjna UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw, dla których przeznaczono prawie 4,5 miliarda euro. Projekty w zakresie efektywności energetycznej mogą również liczyć na wsparcie ze strony m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

źródło: me.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ