40 milionów złotych dla ECO Kogeneracji
Produkcja w jednym źródle energii cieplnej i elektrycznej to rozwiązanie, które podbija energetykę od dawna – jest nie tylko efektywne, ale też ekologiczne, a rozwój kogeneracji w dużym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. W GK ECO rozwiązania kogeneracyjne funkcjonują od dawna, a dynamiczny rozwój tego obszaru był bodźcem do utworzenia w 2012 roku spółki ECO Kogeneracja.
W ostatnim czasie działalność spółki nabrała wyjątkowego tempa. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę dwóch nowych układów kogeneracyjnych zlokalizowanych w Malborku i Tarnobrzegu.
– Nowe projekty wysokosprawnej kogeneracji oparte na gazowych agregatach prądotwórczych, będą stanowić dodatkowy element infrastruktury technicznej w obydwu miejscowościach – mówi Mirosław Romanowicz Prezes Zarządu ECO Kogeneracja – zastosowanie nowych układów produkcyjnych pozwoli na lokalne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo -gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych z węglowych kotłowni systemowych w zakresie od około 30% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co de facto oznacza po prostu wyłączenie kotłowni węglowych w tym czasie. Uruchomienie układów kogeneracyjnych nie tylko wpłynie bezpośrednio na obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń, ale też podniesie bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej.
Osiągnięcie efektu ekologicznego poprzez budowę źródeł wysokosprawnej kogeneracji to główne założenie wsparcia finansowego udzielanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tego typu inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Nowoczesne jednostki wytwórcze oparte będą na wysokosprawnych agregatach gazowych o łącznej mocy: w Malborku - 3,6 MW (ciepło) oraz 4,0 MW (energia elektryczna); w Tarnobrzegu - 4,8 MW (ciepło) oraz 5,4 MW (energia elektryczna).
Umowy dotyczące budowy źródeł wysokosprawnej kogeneracji w Malborku i Tarnobrzegu zostały podpisane w Opolu, gdzie mieści się siedziba spółki ECO Kogeneracja. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Introl - Energomontaż Sp.z o.o. oraz Ferox Energy Systems Sp. z .o.o.
Całkowity koszt realizacji projektów wyniesie ponad 40 milionów złotych, z czego blisko 13,5 miliona to wysokość dotacji. Pozostałe koszty pokryje ECO Kogeneracja, posiłkując się kredytami komercyjnymi.
Termin przekazania do użytkowania obu projektów został wyznaczony na 31 grudnia 2019 roku.
Komentarze