Niskie ceny energii niekoniecznie cieszą
– Z punktu widzenia nabywcy oczywistym jest fakt, że niska cena jest najbardziej satysfakcjonująca. Jako producent jednak czekamy na przewartościowanie rynku i urealnienie cen prądu, które z całą pewnością nastąpi – mówi Adam Witek, prezes „Energetyka” Sp. z o.o., Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., którego zapytaliśmy o sposoby obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii, o to, co martwi firmy energochłonne, a także o plany inwestycyjne KGHM Polska Miedź S.A.
Co martwi przedstawiciela dużej, energochłonnej firmy działającej na polskim rynku?
Jako pracownika dużej firmy, która zużywa prawie 3 TWh energii rocznie, niepokoi mnie to, że według prawa polskiego nie jesteśmy firmą energochłonną. To stwarza zagrożenia naszej konkurencyjności na rynkach międzynarodowych. Drugi temat to akcyza. Strategiczne firmy energochłonne w Europie i nie tylko mają obniżoną stawkę akcyzy albo są wręcz zwolnione z akcyzy za energię elektryczną. W przypadku Polski ta akcyza jest wysoka i uważam, że na idealnym rynku powinna być urealniona. Nie mówię, że od razu musi być ograniczona do zera, ale – urealniona, tak żeby wszystkie składniki cenotwórcze energii nie zagrażały konkurencyjności naszej firmy na rynku.
Rozmawiali: Joanna Jaśkowska, Patrycjusz Ploszka
Cały wywiad z Adamem Witkiem znajdą Państwo w najbliższym magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 3/2013.
Fot. „Energetyka” Sp. z o.o., Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A.
Czytaj więcej w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 3/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |