Partner serwisu
13 lipca 2018

Ostrołęka podpisana

Kategoria: Z życia branży

– Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C, spełniający restrykcyjne emisyjne standardy UE, jest potrzebny polskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Obecnie budowane nowoczesne bloki tego typu zwiększają stabilność systemu energetycznego i bilansują zapotrzebowanie na energię w najbliższych latach. Takie inwestycje umożliwiają także rozwijanie odnawialnych źródeł energii – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania umowy dotyczącej budowy nowego bloku energetycznego. Wydarzenie odbyło się 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce.

Ostrołęka podpisana

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Jej przedstawiciele 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą - konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wykonawca wybuduje w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1000 MWe, wystarczającej do zasilenia 300 tys. gospodarstw domowych i o sprawności na poziomie 46%.

Podczas uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że budowa nowego bloku jest szczególnie ważna w kontekście wyzwań przed jakimi staje polska energetyka.

– Zapotrzebowanie na moc elektryczną rośnie, dlatego należy zapewnić stabilne źródło dla pokrycia tego popytu. Przed nami również zastępowanie wyeksploatowanych mocy wytwórczych, które rozpoczęły pracę nawet w latach 70. ubiegłego wieku. Część z nich zostanie wycofana ze względu na brak możliwości technicznych lub ekonomicznych dostosowania ich do restrykcyjnych regulacji środowiskowych – powiedział.

Dodał, że udział OZE w produkcji energii będzie się zwiększał, ale nie pokryją one całego krajowego zapotrzebowania. - Rozwijając odnawialne źródła, potrzebujemy stabilnych, przewidywalnych i systemowych źródeł energii. Bloki węglowe  - takie jak Ostrołęka C, dają kontrolę nad stabilnością systemu energetycznego – uzasadnił. Nowy blok energetyczny będzie również spełniał restrykcyjne unijne standardy emisyjne zgodne z wymogami tzw. konkluzji BAT ws. najlepszych dostępnych technik, które zaczną obowiązywać od roku 2021.

Szef resortu energii dodał, że ta inwestycja będzie oddziaływać zarówno lokalnie, jak i na niezależność energetyczną całego kraju.

– To impuls inwestycyjny i rozwojowy dla regionu. We wschodniej Polsce to pierwsze od 30 lat tak duże przedsięwzięcie – powiedział. Rozbudowa elektrowni zrównoważy również rozmieszczenie źródeł energii. – Zdecydowana większość krajowych mocy wytwórczych jest zlokalizowana w południowej części kraju, dlatego budowa stabilnego źródła wytwórczego w północno-wschodniej części Polski ma istotne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego państwa – uzasadnił minister Tchórzewski.

Poinformował, że dzięki temu przedsięwzięciu Polska daje możliwość synchronizacji systemu energetycznego Litwy, Łotwy i Estonii z pozostałymi państwami UE, poprawiając w ten sposób ich bezpieczeństwo energetyczne.

                                                 ***

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Jej przedstawiciele 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą, którego wyłoniono w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Postępowanie wygrało konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wartość oferty konsorcjum to 5,05 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Generalny Wykonawca, GE Power, wybuduje w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1 000 MWe, wystarczającej do zasilenia 300 tys. gospodarstw domowych  i o sprawności na poziomie 46%, która znacznie przewyższy średnią światową, wynoszącą 33%. Wykonawca jest zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Energia elektryczna w Elektrowni Ostrołęka C będzie generowana przy spełnieniu obowiązujących wymagań w zakresie emisji zanieczyszczeń oraz efektywności energetycznej.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ